Sidewinder Joystick Donanım İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve İzlenim Ve Donanım İnceleme Bölümünden Sidewinder Joystick Donanım İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Sidewinder Joystick Donanım İnceleme

  Reklam



  Sidewinder Joystick Donanım İnceleme

  Forum Alev
  Hatırlar mısınız bilmem, eskiden bu joystickler "sallama" adı verilen bir hareket tarzıyla kullanılırdı ki, joystick'in gayet hızlı bir şekilde sağa sola yaslanması anlamına gelen bu duruma hiçbir joystick altı aydan fazla dayanmazdı. Hatta o dönemler bu harekete en çok dayanan bir joystick markası vardı, hiç unutmam.. Neydi adı.. Hadi be, unutmuşum! Her neyse, ben o günlerden beri joystick kullanmadım arkadaşlar. Diğer bir deyişle, en son joystick kullandığım oyun "Operation Wolf" olup, ki kendisi bir C64 oyunudur, o günden bu yana mouse-klavye ikilisi dışında oyun cihazı kullanmadım. Gamepad kullanamıyorum (ki kullananlar onunla oyun oynamayı nasıl beceriyorlar hala anlayabilmiş değilim), direksiyonlar fazla yarış meraklısı olmadığımdan cazip gelmiyor, joystick de nedense bir türlü almadım. İşte en sonunda ben de yeminimi bozdum.. Artık bir adet "Microsoft SideWinder Joystick"im var ki, ismine bakarsanız sanki Microsoft'un %49 hisseyle ortağıyım, öyle haşmetli bir lakabı var yani.. O günden bu yana çok şey değişmiş, misal artık "sallama" hareketi diye bir şey kalmamış.. Joystickler de kürdan misali nazik kullanmanız gereken, her sert hareketten sonra "aha kırıldı işte" dedirtecek aletler değil artık. Hakkaten bir "oyun kontrol cihazı" olmuşlar ki, klavye ve mouse'u sonsuza dek unutturabiliyorlar.
  Klasik bir giriş olarak, cihazın kurulumundan başlayalım: Gayet kolay! Önce açınız bilgisayarınızı.. Şimdi joystick'in kablosunun ucunu, bilgisayarınızın USB girişine sokun. Bu aşamayı gayet teknik terimlerle de anlatmak mümkün ve fakat hiç gereği yok, neticede joystick'in üzerinde tek bir kablo var, o kablonun ucu da bilgisayarın USB girişine sokulacak. Siz onu sokar sokmaz Windows "aha bişey taktılar" deyip durumu fark edecek ve karşınıza derhal "Yeni Donanım Ekleme Sihirbazını" getirecek. Gereksinim duyduğunuz sürücüler Windows'un içinde. Sadece "Next" yazan yerleri tıklayarak kurulumu gayet rahat bitirebilirsiniz, toplam iki dakika bile sürmüyor. Kurulum işi bittiğine göre, joystick'imizi test edelim: Denetim Masasına gelip "Game Controllers"a girin, girer girmez "Sidewinder Joystick" olarak tanındığını göreceksiniz. Buradaki "Properties"e tıklayıp "Test" sekmesine gelin ve aletinizin çalışıp çalışmadığını görün. Çalışıyorsa problem yok demektir. "Advanced" sekmesine geçip aletinizin "ID 1" olarak tanındığını kontrol etmeyi unutmayın, orada başka bir şey yazıyorsa ID 1 olarak değiştirin. Hepsi bu.. Kolay, hızlı ve sorunsuz, daha ne olsun?
  Şimdi sıra neye geldi? Oynamaya, evet.. Gerçek test zamanı! "Test" için üç tane oyun seçtim, Mech Warrior 3, Descent Freespace ve Half-Life. Zaten bana az kalsın joystick aldırtacak oyunlardan biridir Freespace, içimde ukde kalmış.. Öncelikle belirteyim ki Mech Warrior ile joystick'in keyfini tam olarak çıkaramadım, çünkü klavyeye hala mahkumdum.. ha neden mahkumdum onu da anlatmak üzereyim, sabırlı olun. Half-Life'ı ise joystickle oynamak tuhafıma gitti ama bir sorun yok, olay sadece benim tecrübesizliğim.. (Yine de fps'lerde mouse-klavye ikilisi dışında oyun cihazı tanımam!) Elbette en iyi sonucu da Freespace'de aldım, bir solukta oyunun yarısına geldim, müthiş bir keyif.. Klavyeyle Freespace (veya herhangi bir uzay simülasyonu) oynamaya çalışmışsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız, eziyet olan hareketleri yapmak çocuk oyuncağı ve içinizden "savulun bre küffar Terranlılar!" diye böğürmek geliyor.



 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Sidewinder Joystick Donanım İnceleme

  Reklam



  Niye klavyeye hala mahkumdum onu anlatacaktım değil mi.. Efendim, o haşmetli ismine rağmen joystick'imiz üzerinde sadece 8 düğme ve bir adet throttle düğmesi barındırıyor, başka bir şeyi yok. E takdir edersiniz ki sadece 8 düğmeyle oynanabilen oyun da pek yok.. Elbette en önemli tuşları joystick'e atayıp geri kalanları klavyeden halletmek de mümkün, fakat tam savaşın kızıştığı anda "nerdeydi bu F tuşu?" diye bakınmak galaksinin yok olmasıyla sonuçlanabiliyor ve girdiğiniz Battal Gazi Jr. havasını kaçırtabiliyor ki, bu da pek keyifli olmuyor.. Ancak bu kesinlikle bir eksi puan değil. Çünkü bu joystick, Microsoft joystick "ailesi" içinde fiyatı en düşük olan ürün, sıkı durun sadece 23 dolar! Takriben 15 milyon lira.. Bundan sonra 43 ve 120 dolarlık fiyatlarıyla force feedback desteği ve bir sürü tuşu olan joystickler geliyor ki, anlayabileceğiniz gibi parayı veren düdüğü çalıyor.. Ancak bu derecede düşük fiyatıyla rahatlıkla söyleyebilirim ki fiyat/performans açısından belki de en pahalı joystick'lerden bile daha iyi. Çok düşük bir fiyata Microsoft kalitesine sahip kendi sınıfının en iyisi olan bir joystick alıyorsunuz ki, daha iyisi Şam'da şey.. Neydi şeftali mi? Ahah bunadım ben, hatırlamıyom hiç bişeyi.. Kavun! Kavundu di mi? Şam'ın kavunu.. Yok, olmuyo..
  Elbette bir takım olumsuz özellikleri de var. Örneğin kablo biraz daha uzun olabilirdi. Aslına bakarsanız kablo yeterince uzun fakat birinin benim gibi "masasının üstü taktik savaş haritasına" benzeyenleri de düşünmesi gerekirdi.. Kasa aşağıda olunca, joystick'i çekiştirmek suretiyle ancak masanın kuzeybatısına konuşlandırabiliyorum, şansa bakın ki orası tam da kül tablasıyla çay bardağımı koyduğum yer.. Joystick'i başka bir yere mevzilendirmem, monitör klavye ve mouse'un da yerini değiştirmemi icap ettiriyor ki gayet zahmetli bir iş. Eminim en geç iki gün içinde joystick'in üzerine bir bardak çayı devirir hatta üzerinde sigara söndürürüm. Her neyse, bu benim masamın stratejik şanssızlığı, siz böyle bir sorun yaşamayabilirsiniz. Diğer bir problem, joystick çubuğunun epey yüksekte kalmış olması. Yani masanın üzerine yerleştirince maşallah Palandöken Dağı gibi epey heybetli duruyor fakat çubuğu tutmak için zirveye tırmanmanız gerekiyor. Bu da kolu gayet yoruyor tabii.. Çubuk gayet ergonomik ve avuca iyi oturuyor, gerçi sanıyorum benden daha büyük ellere sahip olanlar için tasarlanmış, hani nerdeyse iki elimle kavrasam ancak parmaklarım birbirine değiyor.. Uzun süreli oyunlarda bir de terleme problemi hasıl oluyor ki, buna zaten doğru dürüst bir çözüm getirebilen yok, o kadar uzun oynamamak dışında.. Bir de "default" ayarlar biraz sert geldi bana, ama bunu keyfinize göre ayarlamanız mümkün. Aletimiz pek çok oyunla iyi arkadaş, diğer bir deyişle sizi "hangi düğmeye hangi görevi atasam?" gibi bir eziyete sokmadan "aha bu, aha şu" diyerek hazır ayarları yükleyiveriyor. Ha yüzsüzlük edip yüklemediyse oturup tek tek atıyorsunuz, neticede 8 tuş var.
  Kısacası, düşük fiyatı, mükemmel fiyat/performans üstünlüğü ve bildik Microsoft kalitesiyle bence kaçırılmaması gereken bir ürün. Elbette force feedback desteği ve çok fazla tuşu da yok ama bu fiyata da force feedback beklemiyordunuz herhalde.. Bence parayı denkleştirip o "hakkaten dehşet bir olay olan" Force Feedback Pro II'yi alana kadar sizi fazlasıyla idare eder, kaçırmayın..







+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi