Sahibiye (Sahip Ata) Medresesi (Kocasinan)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Sahibiye (Sahip Ata) Medresesi (Kocasinan) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Sahibiye (Sahip Ata) Medresesi (Kocasinan)

  Reklam  Sahibiye (Sahip Ata) Medresesi (Kocasinan)

  Forum Alev  Sahibiye (Sahip Ata) Medresesi (Kocasinan)

  Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Sahibiye Medresesi, 1267 yılında, Selçuklu vezirlerinden Sahip Ata Fahrüddin Ali tarafından, yanındaki çeşme ile birlikte yaptırılmıştır. Giriş kapısı üzerinde bunu belirten kitabesi bulunmaktadır. Bu kitabenin mealen anlamı şöyledir:

  “Bu mübarek medresenin yapılmasını Kılıçaslan oğlu Yüce Sultan, Sultanlar sultanı, din ve dünyanın koruyucusu, fetihler sahibi Keyhüsrev zamanında, Allah mülkünü daim kıla 666 (1267) yılı aylarında Allah’u Teala’nın rahmetini uman kul Hüseyin oğlu Sahip Ali emretti”.

  Sahibiye Medresesi Klasik Selçuklu üslubunda yapılmış bir medresedir. Medrese yontma taştan yapılmıştır. Medresenin eyvanlı iki büyük dershanesi, bir avlu çevresinde sıralanmış revaklı odalardan meydana gelmiştir.

  Giriş kapısı mukarnaslı olup, onları kırık bir yay şeklinde bir kemer çevirmektedir. Kapının iç tarafında geometrik bezemeler arasında Hadis-i Şerif yazısı dolanmaktadır. Medresenin giriş kapısı ile iki köşesinde bulunan kuleleri ile görkemli bir görünüşü vardır.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılan medresenin avluya bakan odaları günümüzde iş yeri olarak kullanılmaktadır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Sahibiye (Sahip Ata) Medresesi (Kocasinan)

  Reklam  Sahibiye (Sahip Ata) Medresesi (Kocasinan) kayseride bulunuyor 1250 yılı sonrası selçuklu hükümdarı veziri tarafından yapılan yapı bir kitabeye sahiptir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi