SEF (Search Engine Friendly) Nedir ?

+ Yorum Gönder
Webmaster ve HTML-PHP-ASP-JAVA Bölümünden SEF (Search Engine Friendly) Nedir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dark.water
  Asker Üye
  Reklam

  SEF (Search Engine Friendly) Nedir ?

  Reklam  SEF (Search Engine Friendly) Nedir ?

  Forum Alev
  SEF Nedir? - Tanım
  - Adı üstünde olduğu gibi arama motoru dostu demektir.
  - Seo nun bir parçasıdır.
  - Arama motorlarında size bir avantaj sağlar.
  - Script uzantılarını arama motorunun seveceği şekilde düzenlemektedir.

  SEF Nedir? - Açıklama
  • Sef seo değildir, seo nun bir parçasıdır. Çoğu kişi sef i seo olarak tanımlar fakat seo çok geniş bir kavramdır ve sadece sef ile seo olamaz. Sef .htaccess ile site uzantılarıyla oynayarak (php den html yapmak gibi…) siteyi arama motorlarında avantajlı konuma getirmektir.
  • Scriptlerde alt sayfalar index.php?sayfa=06 gibi çıkmaktadır. Örnek olarak bir şiir sitesini ele alalım. Şiir sitemize bir şiir ekledik. (örneğin: Orhan Veli Kanık’ ın İstanbulu Dinliyorum şiiri). Sitemizde bu siir.php?id=25 olarak çıktı diyelim. Google aramalarında siir.php?id=25 olarak görünecektir sayfa.
   Sef yapılmış olsaydı sitemizde bu site.com/orhan-veli-kanik/istanbulu-dinliyorum.html yada site.com/siirler/orhan-veli-kanik-istanbulu-dinliyorum-03.html gibi çıkacaktır. (Bu sizin ayarlamanıza göre değişecektir, htaccess ile uzantıyı düzenleyebilirsiniz.) Sef li olanın avantajı aramalarda site linkinde o kelimenin çıkması arama motorlarında + olarak size dönecektir.
  • Sef tek başına size bir fayda sağlayamaz. Meta taglardan tutun, sitenin güncelliği, özgünlüğü, kalitesi durumunuzu etkileyecektir. Sef yaptım sitemin seo su var diyemeyiz. Arama motoru optimizasyonunun birçok yapılması gereken düzenlemelerden sadece bir tanesidir sef.


  • Alıntı
 2. Alev
  Özel Üye

  SEF (Search Engine Friendly) Nedir ? Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi