Salsanın Tarihçesi

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Halk Oyunları - Dans Bölümünden Salsanın Tarihçesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  skatergirl
  Bayan Üye
  Reklam

  Salsanın Tarihçesi

  Reklam  Salsanın Tarihçesi

  Forum Alev
  SaLsa

  Salsa, genellikle Karayipler kökenli olduğu vasayılan bir müzik ve oynama çeşididir. Önceleri yalnızca Güney/Orta Amerika kökenli kişiler arasında yaygın olan bu müzik türü, özellikle 1980'lerden sonra yeryüzünün her köşesinde sevilir duruma gelmiştir.

  Birkaç müzik türünün karışımından oluşmuş olan Salsa, sık sık da Küba kökenli değişik müzik türlerini tanımlamak için de kullanılır. Belki de bu yüzden bu türe İspanyolca'da "sos" anlamına gelen Salsa sözcüğü uygun görülmüştür.

  Salsanın kökeni konusunda değişik görüşler vardır. Çoğunluk salsanın öncelikle Küba'nın Son müziğinden geldiğini öne sürse de, bazıları kökeninin 1950'lerin New York'unda görülen müzik biçemlerinin karışımından oluştuğunu öne sürerler. Her durumda, bu müzik türündeki Karayipler etkisi yadsınamaz.

  Salsa hareketleri 8 vuruşluk ritmlerden oluşur. Salsa hareketlerinde genelde 4 vuruşta 3 adım kullanılır. Atlanan bir vuruş ise çeşitli ayak teknikleriyle doldurularak dansa bir tarz katılabilir. Salsa müziği genelde karışık perküsyon ritmleriyle doludur ve dakikada ortalama 180 vuruş içeren hızlı bir müzik çeşididir. Salsa dansın, Foxtrot veya Samba gibi dans pistini tümüyle kullanmayı gerektiren danslardan değildir, daha çok bulunulan yerde, çok fazla yer değiştirmeden yapılır. Salsa her ne kadar genelde eşli yapılsa da solo olarak da yapılabilen bi danstır.

  Tanınmış salsa şarkıcıları arasında Celia Cruz, Oscar d'Leon, Hector Lavoe, Ray Barretto, Eddie Palmieri, Willie Colon, Marc Anthony, Victor Manuel, Grupo Gale, Grupo Niche ile Dark Latin Groove sayılabilir.

  Salsa, öteki Güney Amerika müzik biçemleri olan merengue, kumbiya, ça-ça-ça, son ve bolero (rumba) ile de ilintilidir.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Salsanın Tarihçesi

  Reklam  Salsa oyunun nereden geldiği hangi ülkede ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Doğu ve Batı kaynaklı olduğu şeklinde görüşler ileri sürülmektedir. Salsa en hızlı oynanan oyunlardan biridir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi