Oyunlar İle İlgili Temel Bilgiler

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Halk Oyunları - Dans Bölümünden Oyunlar İle İlgili Temel Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Oyunlar İle İlgili Temel Bilgiler

  Reklam  Oyunlar İle İlgili Temel Bilgiler

  Forum Alev
  Kaşık Oyunları: Konya, Mersin ve Antalya illerimizin bulunduğu Güney Anadolu ve Akdeniz kıyıları yörelerimizde oynanan oyunlara verilen genel bir addır. Bu oyunlarda oyuncular ellerinde ritim aracı olarak tahta kaşıklar bulundururlar. Onun için bu yöremize oyunlar bakımından Kaşık Oyunları Bölgesi denmektedir.

  Karşılama: Bu isim altındakı oyunlar daha çok Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Çanakkale, Bursa, Bilecik ve Bolu illerimizin bulunduğu Marmara bölgesinde oynanmaktadır. Bu bakımdan söz konusu yöreye Karşılamalar Bölgesi denmektedir. Karşılama iki kişinin karşılıklı durarak oynadıkları bir oyun biçimidir. Çiftlerin karşılıklı olarak toplanmalarıyla bir grup halinde de oynanmaktadır. Kız ve erkek karşılıklı çiftlerin karşılıklı iki sıra halinde dizilmesiyle bir grup oyunu biçiminde de sürdürülmektedir. Karşılamalar salma oyunlardır. Oyuncular birbirlerine tutunmazlar. Bazı karşıamalarda bütün oyuncuların ellerinde birer mendil bulunur.


  Hora: Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ illerimizin bulunduğu Trakya'da oynanan bir oyun türüdür. Bu oyun Bar ve Halaylar gibi el ele ya da kol kola tutuşularak disiplinli bir biçimde ve dizi halinde oynanmaktadır. Karşılamalar, nitelik ve nicelik bakımından sözünü ettiğimiz Trakya'daki illerimizde kümelenmiş olmakla beraber, Kocaeli, Sakarya, Çanakkale, Bursa ,Bilecik ve Bolu illerimizin bulunduğu Marmara bölgesine de yayılmıştır.

  Zeybek: İzmir, Aydın, Denizli, Muğla ve Balıkesir illerimizin yer aldığı Ege bölgemizde oynanan oyunlarımızın çoğunluğunu Zeybek oyunları oluşturduğu için bu yöremize oyunlar bakımından Zeybek Oyunları Bölgesi deniyor. Zeybek oyunları tek kişi tarafından oynandığı gibi teklerden oluşan bir daire halinde de oynanmaktadır. Zeybek oyunları, toplu olarak oynandığı zaman oyuncuların birbirlerine tutunmadan oynadıkları salma oyunlardır.

  Bar: Kuzeydoğu Anadolu'da, Kars, Erzurum, Erzincan illerinin bulunduğu bölgelerde toplu olarak ve genellikle düz dizi ya da yarım ay biçiminde, oyuncuların birbirlerine tutunarak oynadıkları disiplinli grup oyunlarına bar denir.

  Halay: Orta Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da Çorum, Sivas, Malatya illerinin bulunduğu bölgede, toplu, düz dizi biçiminde ve oyuncuların birbirine tutunarak oynadığı oyun türüdür.

  Horon: Karadeniz kıyılarının doğusunda, Ordu, Rize, Trabzon, illerinin bulunduğu bölgede oyuncuların dizi biçiminde birbirine tutunarak oynadığı oyunlardır.
 2. 2
  FULDEM
  Bayan Üye

  Cevap: Oyunlar İle İlgili Temel Bilgiler

  Reklam  Geçiş bölgelerinde yer alan iller göç aldığından çeşitli kültürlere de ev sahipliği yapmış olmaktadır. Kültürün bir parçası olan halk oyunlarının çeşitlilik ve farklı oyunların oluşmasını sağlamıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi