Paso Doble

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Halk Oyunları - Dans Bölümünden Paso Doble ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Paso Doble

  Reklam  Paso Doble

  Forum Alev
  Paso Doble

  Paso Doble" terimi dansın kültürünü pek de çağrıştırmayarak "iki adım" anlamına gelir. Tıpkı İspanyolların boğa güreşlerindeki gibi erkeğin bir matadoru ve kadının da pelerinini temsil ettiği bu dans sadece anayurdu İspanya ve Fransa da değil, tüm dünya çapında etkisi yok olmayacak bir tutku silsilesi yaratmıştır.

  İspanya'yla daha çok bağdaştırılmasına rağmen, Paso Doble Fransız'ların standart danslarından biri olduğu için bir çok popüler figürün Fransızca ismi vardır. Tıpkı Viyana Valtz'i gibi, Paso Doble de yüksek seviyede teknik kabiliyet gerektiriyormuş gibi bir imaj yaratır. Bunun en büyük nedeni, insanların bu her iki dansı daha çok televizyonda yayınlanan dans yarışmalarından takip ediyor olmalarıdır. Buna karşın Paso Doble'nin kolaylaştırılmış sosyal versiyonu, yaş veya kabiliyet sınırı tanımaksızın dünyadaki dans klüplerinde ve İspanya, Fransa, Latin-Amerika ülkelerinde daha yaygındır.


  Müzik ve Ritim

  Paso Doble'nin müziği ilk defa dans eden birinin kolayca takip edebileceği 1-2-1-2 marş ritmindedir. Adımlar arasında çok az ritim değişiklikleri vardır ve herkes bu danstan zevk alabilir. Dansın temposu biraz hızlı olmasına rağmen zor değildir ve dakikada 60 barı geçmez.


  Paso Doble Notları

  Karakter: Gurur ve Ağırbaşlılık, İspanya ve Flamenko esintileri, Marş ritmi

  Hareketler: Vucut gergin, Pelerin hareketleri, Yuvarlak hareketler, Sert yürüyüşler.

  Bar/dakika:27 bar.

  Zamanlama: 2/4

  Yükselip alçalma: Bazı figürlerde
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Paso Doble

  Reklam  Paso Doble
  Bilgiler için teşekkürler

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi