+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Fıkhi Mezhepler Bölümünden Mükellefiyet yaşı kaçtır? 12 yaşında bir kız çocuğunun pantolonla ve başı açık gezmesi günah mıdır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Gülehasret
  Süper Moderatör


  Mükellefiyet yaşı kaçtır? 12 yaşında bir kız çocuğunun pantolonla ve başı açık gezmesi günah mıdır?

  Mükellefiyet yaşı kaçtır? 12 yaşında bir kız çocuğunun pantolonla ve başı açık gezmesi günah mıdır? Forum Alev
  Mükellefiyet yaşı kaçtır? 12 yaşında bir kız çocuğunun pantolonla ve başı açık gezmesi günah mıdır?


  İnsanların hayır ile şerri, hak ile bâtılı ayırtedebilmeleri bâliğ olduktan sonra mümkün olduğundan, Rabbimiz mahşerde dünya hayatımızın çocukluk devresinden hesap sormamakta, ancak bâliğ olduktan sonraki günlerimizden başlayarak namaz, oruç gibi ibadet mükellefiyetlerimizi suâl etmekte, böylece dinî mükellefiyetlerimiz bülûğ çağından sonra başlamış olmaktadır.
  – Şu kadar var ki bülûğ zamanı tarih olarak kesin değildir. Erkek (12), kız (9) yaşından başlayarak, (15) yaşlarına varıncaya kadar geçen her ay ve günde bülûğa erme hissi teşekkül edebilir.
  Oğlanda ihtilâm olma, kızda ise ay hâli görme şeklinde kendini gösteren bu beşerî ve cinsî hissin başladığı günden itibaren mükellefiyetlerin her biri ayrı ayrı amel defterine ya “yerine getirdi”, ya da “getirmedi” şeklinde yazılır.

  Bu bakımdan 12 yaşındaki bir çocuk mükellef yaşına gelmişse başı açık ve pantolonla gezmesi caiz olmaz. Tesettürüne riayet etmesi gerekir.


  Sorularla İslamiyet Editör


 2. Alev
  Özel Üye

  Mükellefiyet yaşı kaçtır? 12 yaşında bir kız çocuğunun pantolonla ve başı açık gezmesi günah mıdır? Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
günah yaşı kaçtır,  kızlarda günah yaş,  mükellefiyet yaşı,  kızlarda günah yaşı
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi