+ Yorum Gönder
Örgü Dantel ve El Örgü Örnekleri Bölümünden Örgü Teknikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. elifizmir
  Usta Üye


  Örgü Teknikleri

  Örgü Teknikleri Forum Alev  Yıldızlı örnek ve açıklaması


  3 yıldızlık örnek örgü modelini çıkrmak için 29 ilmek başla


  1. sıra: düz ör (tersinden ters ör)


  2.sıra: 2 ilmek düz ör (burası değişik bir yöntem dikkat et) 3 ilmeği birlikte al (kes) kesince üç ilmek 1 ilmek oluyor ya o 1 ilmeği çekerek biraz uzat sonra tığ işinde yaptığımız gibi şişin üstüne ip at birlikte alınmış üç ilmeği tekrar birlikte al tekrar şişin üstüne ip at şişin üstünde 9 ilmek olana kadar bu işleme devam et( her çıkan ilmeği baştaki ilmek gibi uzatıyoruz) sonra yine üç ilmeği birlikte al (kes) bu seferki kesme normal olarak yapılıyor.Sonra 3 ilmek düz ör. sonra 3 ilmeği en soldaki ilmeği en başa geçirdikten sonra (yani yer değiştirerek) birlikte al( kes). ve yine 2. sıranın başındaki gibi 3 ilmeği birlikte alarak ve şişn üstüne iplik atarak şişin üstünde 9 ilmek olana kadar devam et . son iki ilmek düz ör.


  3. sıra: baştan 2 ilmek düz ör sonra 3 düz ör 1 üstüne at 3 düz ör yine1 üstüne at sonra 3 düz ör sonra 2 ilmeği birlikte al (kes) 1 düz ör sonra 2 ilmeği yer değiştirerek birlikte al(kes) (soldaki ilmeği sağdakinin önüne geçirerek) sonrayine 3 düz ör 1 üstüne at sonra 3 düz ör yine 1 üstüne at sonra 3 düz ör 2ilmeği birlikte al (kes) sonra 1 düz ör sonra yine soldaki ilmeği sağdakinin önüne geçirerek 2 ilmeği birlikte al(kes) sonra 3 düz 1 üstüne at,3 düz sonra 1 üstüne at 3düz ör sonra 2 düz ör
  tersinden ters örgü yap.


  3. sıra: 2 ilmek düz ör 3ilmeği birlikte al(kes) yine 3 ilmeği brlikte al(kes) sonra1 üstüne at 1 düz ör yine1 üstüne at 3 düz ör sonra 1 üstüne at 1 düz ör tekrar1 üstüne at sonra3 ilmeği birlikte ör(kes) sonra yine 3 ilmeği birlikte ör(kes)sonra1 üstüne at1 düz ör sonra 1üstüne at sonra 3 düz ör sonra 1 üstüne at. sonra1 düz ör.1üstüne at sonra 2 düz ör. tersinden ters örgü yap.


  4. sıra: 5 ilmek düz ör sonra 1 üstüne at sonra3 ilmeği birlikte al(kes) sonra 1 üstüne at sonra 9 düz ör sonra 1 üstüne at sonra 3 ilmeği birlikte al(kes) sonra1 üstüne at sonra 3 düz ör. tersinden ters ör.


 2. elifizmir
  Usta Üye

  İşkembe örgü tekniği ve açıklaması

  1.Örgü boyunca ipliğimiz hep kendimize doğru olacak. Yanlardan 1'er ilmek kenar ilmeğidir ve örneğe dahil edilmeyecektir.

  2.Kenar ilmeği al, 1 ilmek ör, 1 ilmek örmeden al ve ipliği kendine doğru şişe dola.

  3.Kenar ilmeği al,1 ör, şişe dolanan ipliği örmeden sağ şişe al, yanındaki ilmeği ör, 1 ör, şişe dolanan ipliği örmeden sağ şişe al, yanındaki lmeği ör

  4.Çift ilmekleri yani üzerine dolama yapılmış 2 ilmek bir arada duran ilmekleri, birlikte ör Tek ilmekleri örmeden al, üstüne ipliği kendine doğru dola.

  5.Çift ilmekleri ör, tek ilmeklerin üstüne dolaÖrgü, 2 numaralı şıktan itibaren tekrarlanarak devam eder.


 3. elifizmir
  Usta Üye
  Pirinç , çift pirinç açıklamaları
  Pirinç örneği:

  Bir ilmek düz bir ilmek ters örülür ve devam edilir. İkinci sırada düz görünen ilmeğin üzerine ters, ters görünen üzerine düz örgü örülür.
  Çift pirinç:

  Normal pirinçteki birinci sıra örülür. İkinci sıra görüldüğü gibi örülür. 3 sırada tersin üzerine düz, düzün üzerine ters örülür. Yine arkadan görüldüğü gibi örülür ve 1.nci sıradan tekrar başlanır


 4. ceyda_22
  Yeni Üye
  az daha ayrintili aciklasan belki yapabilirdimabla yaw. ben sadece duz ve ters orgu ve ilmek atmasini biliyorum. orguyu bitirmeyi bile bimiyorum nasi ogrencem bunuda bimiyorum yaw+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
şiş ile örgü tekniklerii,  örgü teknikleri,  örgü modelleri ve yapılışları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi