En Son Terapi ; İki Ters Bir Düz

+ Yorum Gönder
Örgü Dantel ve El Örgü Örnekleri Bölümünden En Son Terapi ; İki Ters Bir Düz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  En Son Terapi ; İki Ters Bir Düz

  Reklam  En Son Terapi ; İki Ters Bir Düz

  Forum Alev
  İki Ters Bir Düz  Örgü kıyafetler ve aksesuarlar moda dünyasında hızla yükselirken hobi olarak örgü örenlerin sayısı da artıyor. Uzmanlar bu keyifli uğraşın psikolojik terapi ve meditasyon etkisi gösterdiğini söylüyor.

  Bir dönem neredeyse unutulan el örgüsü yeniden doğdu. Uzmanlar psikolojik olarak rahatlamak isteyenlerin bu kolay ve ucuz hobiyi tercih ettiğini söylerken, el örgüsünü sıkça kullanan modacıların etkisini gözardı etmemek gerek.

  Depremin etkisi
  Bu artış sadece Türkiye"de yaşanmıyor. Amerika"da 11 Eylül saldırılarından sonra örgüye olan ilgi çok artmış. Bazı yün dükkanı sahipleri de Türkiye"de 1999 depreminden sonra satışlarda patlama olduğunu söylüyor.

  Erkeklerin ilgisi de büyük
  ABD"de bir grup erkeğin her cuma bir yün dükkanında buluşup örgü örmesi bu trendin erkekler tarafından da benimsendiğinin bir kanıtı. Psikolog Alanur Özalp, özellikle hapishanelerde erkeklerin örgüyle rahatladığını vurguluyor.
  İki ters bir düz örün keyfiniz yerine gelsin

  Örgü trendi tüm dünyada giderek yayılıyor. Uzmanlar bu uğraşın psikolojik terapi hatta meditasyon rolü oynadığını söylüyor. İşin bir diğer ilginç yanı erkeklerin de bu modaya büyük bir ilgi göstermesi.

  Geçtiğimiz hafta Amerika"da her cuma, yün satan bir dükkanda toplanan erkeklerin yün örerek stres attıklarını söylemeleri örgüyü bir kez daha gündeme getirdi. Örgü gerçekten de yükselen değer. Özellikle bu kış üretici firmalar, satışlarının neredeyse iki katına çıktığını söylüyorlar. Buna bağlı olarak hemen her köşe başında yün satan dükkanlar açılmaya başladı. Peki ama bunun nedeni ne? Uzmanlar rahatlamak isteyenlerin bu ucuz hobiyi tercih ettiğini söylerken, el örgüsünü tüm kıyafetlere sokan modacıların etkisi de göz ardı edilemeyecek kadar fazla. Pek çok kişiye göre bir sanat olarak da kabul edilen örgünün tarihi aslında çok eski çağlara kadar gidiyor. Öyle ki Londra"daki Victoria and Albert Müzesi, Washington"daki Textile Müzesi ve New York"taki Metropolitan Müzesi"nde bu konudaki araştırmalar devam ediyor. Örgünün en eski örneklerinden biri Yale Üniversitesinin Suriye"de yaptığı araştırmalarda bulunan Araplar"a ait bir çorap. Bunun yanı sıra eski Peru halkının MÖ. 3. ve MS. 3. yüzyılları arasında ilginç örgü işleri yaptıkları biliniyor. Türkler"in örgüyle ilişkisine bakacak olursak MÖ. 7. yüzyılda Orta Asya"da yaşayan Hunlar"a ait çoraplar bulunmuş. Daha sonra doğuda gelişen örgüler ticaret gemileriyle Arap tacirler tarafından İspanya"ya getirilmiş oradan da İngiltere ve İskoçya"ya yayılmış. O günden bu yana devam eden bu gelenek artık bir hobi haline gelmiş durumda. Özellikle Amerika ve Avrupa"da öğretmenler ilkokul çağındaki öğrencilere örgü örmeyi öğretirken, psikologlar hastalarına kafalarını rahatlatmaları için birer şiş ve yün almayı denemelerine tavsiye ediyor. Örneğin Amerika"da 11 Eylül"den sonra pek çok kişinin bu yönteme başvurduğu biliniyor. Türkiye"de de 1999 depreminde benzer bir durum yaşandı. Hatta yün dükkanı sahipleri depremden sonraki kış aylarında neredeyse yün satın almak isteyenlere yetişemediklerini söylüyorlar. Siz de günlük hayatta yaşadığınız stresten biraz olsun kurtulmak için örgü örmek istiyor; ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, bu konuda yurtdışındaki gibi kursların olduğunu söylemek pek mümkün değil. Çünkü Türkiye"de örgü çoğunlukla anneden çocuğa geçen bir gelenek olarak devam ediyor. Ancak Halk Eğitim Merkezleri"ne gittiğinizde pek çok öğretmenin bu konuda size gönüllü yardımcı olacağı kesin!
 2. 2
  Sevinç
  Bayan Üye

  --->: En Son Terapi ; İki Ters Bir Düz..

  Reklam  Uzmanlar öneriyor


  Endorfini artırıyor
  DR. FUNDA GÜDÜCÜ (Psikiyatrist)
  Örgü son zamanlarda ön plana çıktı. Biz de zaman zaman öneriyoruz. Olumsuz bir olay karşısında stresle başa çıkmak için kişinin ilgisini dağıtması gerek. Örgü örmek hesaplı olduğu için daha fazla tercih ediliyor. Doğal endorfin salınımını da arttıran bir uğraş. İlgilenenlerin artmasının sebeplerinden biri, insanların artık stresle başa çıkma yollarını arıyor olmaları.

  Erkekler de örer
  ALANUR ÖZALP (Psikolog)
  Ben de bir psikolog olarak bu artış takip ediyorum. Çünkü bu hobiler insanı rahatlatıyor. Depremden sonra çok fazla örgü ören olmuştu. Ama yabancıların ihtiyacı olan ufak tefek rahatlamalar onlara yetmedi. Erkekler de çok fazla örgü örüyor. Bu eskiden beri gelen bir gelenek. Örneğin hapishanelerde hep örgü örülür. Nazım Hikmet o günlerde örgü ördüğünü anlatır.

  Örgü sıkıntının en büyük ilacı


  ZEYNEP KAYA
  Rahatlatıyor
  15 yıldır örgü örüyorum. Ama 5 yıl önce torunum doğmasıyla hız verdim. Aslında hazır almak daha ekonomik oluyor. Ama insanlar sanırım moda olduğu için veya rahatlattığı için kendisi örüyor. Örgü örerken hiçbir şeyi takmıyorsunuz. Herkese tavsiye ederim.

  İZHAK DİNAR
  Müşterilerim ünlü
  Osmanbey'de 1965'ten beri yün dükkanım var. El örgüsü üç yıldır moda. Stres atmak için bire bir. Ama örgü örmenin bu tarafı bilinmiyor. Erkek müşterilerim de var. Armağan Çağlayan bunlardan biri. Ayrıca Çağla Şikel ve Nükhet Duru gibi ünlü isimler de benden yün alır.

  MUKADDES BARIŞ
  Sıkılınca örüyorum
  Uzun zaman önce çok sık örgü örüyordum. Ama artık düzenli olarak örmüyorum ama kızımın isteği üzerine bu sıralar yoğunluk verdim. Çoğunlukla atkı ve bere gibi aksusuar çeşitlerinden örüyorum. Sıkıntılı olduğum zamanlarda örgü örünce çok iyi geliyor.


  HADİ BAKALIM HERKES ALSIN ŞİŞLERİNİ ELİNE BAŞLAYIN ÖRMEYE
  :):)
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi