İyi İletişim Kurmanın Belirli Ögeleri -Ebeveyn ve Çocuk-

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Ebeveyn - Çocuk İlişkileri Bölümünden İyi İletişim Kurmanın Belirli Ögeleri -Ebeveyn ve Çocuk- ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  İyi İletişim Kurmanın Belirli Ögeleri -Ebeveyn ve Çocuk-

  Reklam  İyi İletişim Kurmanın Belirli Ögeleri -Ebeveyn ve Çocuk-

  Forum Alev
  *çocuğunuzun, onun gereksinimleri ile ilgilendiğinizi ve gerek duyduğunda yardımcı olacağınızı bilmesini sağlayın.

  *çocuğunuz sizinle konuşmak istediğinde, televizyonu kapatabilir, gazeteyi kaldırabilir vs, onunla göz göze iletişim kurmaya itina gösterebilirsiniz.

  *size önemli bir haber verdiğinde, içten, sıcak bir ifadeyle ve düşünerek (olumlu ve negatif etkileri) yanıt verin.

  *size konuşmak istediği özel hususlar olduğunda, başkalarının olmadığı ortamlarda konuşun ve ondan izin almadan sırlarını kimseye söylemeyin (tabii onun için hayati –çok önemli- bir problem yaratmayacak bir bilgi ise).

  *hoşlanmadığınız davranışlarını ve yönlerini başkalarının önünde ufak düşecek biçimde ifade etmemeye dikkat edin.

  *onunla konuşurken tıpkı hizada olmaya itina gösterin, ona çok yukarıdan, ya da çok aşağıdan bakmamaya çalışın.

  *ona kızdığınızda, sinirleriniz yatışıncaya kadar ceza vermeyin, ya da suçlayıcı sözler söylememeye çalışın. çünkü o sırada gerçek düşüncelerinizi belirtemeyebilir, tarafsız davranamayabilirsiniz.

  *yorgun iseniz, onu etkin dinlemek için ekstra bir çaba sarf etmeniz gerekebilir. kendi duygularınız ve güzel görünüzün de farkında olmaya çalışın.

  *onu dinlerken olası olduğunca onu kesmemeye çalışın, sözlerini tamamlamaya çalışmayın.

  *belirli bir durumu, olayı size anlatırken, olayın ana fikrinden uzaklaşmadan eleştirilerinizi yapın. ör, başkalarının ona vurduğunu anlatırken, “neden sen o saatte dersini çalışmıyordun” gibi sözler onun olayları yanlış yorumlamasına ve anlamsız duygular hissetmesine yol açabilir.

  *“neden?” sorusu yerine daha çok “ne?” sorusunu (ör, ne oldu?, ne düşünüyorsun? vs) sormaya itina gösterin.

  *eğer bir olayı-durumu öğrendiyseniz, ona olanları bildiğinizi söyleyin, bilmemezlikten gelerek, onun yalan söylemesine ve ilişkinizi zedelemesine yol açmamasına dikkat edin.

  *onunla konuşurken, büyüklerle konuştuğunuz ses tonu ve sözcükleri tercih edin, onun ufak ve tecrübesiz olduğunu hatırlatıcı sözler, hitaplar sağlıklı iletişimi zorlaştırır.

  *hakaret içeren, ufak düşürücü kelimeleri kullanmamaya çalışın.

  *zorlandığında, sıkıntı hissettiğinde problem çözme becerilerini geliştirebilmesi için, çözümleyici aşamaları bir bir ifade edin. onun yerine çözmemeye, ya da anlayamayacağı açıklamalar kullanmamaya dikkat edin.

  *ne yaparsa yapsın, onu sevdiğinizi ve kabul ettiğinizi bilsin. istenmeyen davranışları için ideal eleştirileri ve lazım yaptırımları zaten yaparsınız.

  *iletişim yollarını kullanmasını destekleyin. hem sizinle hem de başkaları ile olan ilişkilerinde özgürce ve ideal bir yöntemle düşüncelerini ifade etmesi konusunda yüreklendirin.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: İyi İletişim Kurmanın Belirli Ögeleri -Ebeveyn ve Çocuk-

  Reklam  Çocuğunuzla iyi iletişim kurmak için onu önemsediğinizi gösterin onun ihtiyaçlarıyla ilgilenin, bizimle konuşmak istediğinde onu can kulağıyla dinleyelim. Çocuğumuza karşı açık ve net olalım.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi