Joomla ile Anamenü, Menü ve Altmenü Oluşturmak

+ Yorum Gönder
Webmaster ve Diğer Kodlama Dilleri Bölümünden Joomla ile Anamenü, Menü ve Altmenü Oluşturmak ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Joomla ile Anamenü, Menü ve Altmenü Oluşturmak

  Reklam  Joomla ile Anamenü, Menü ve Altmenü Oluşturmak

  Forum Alev
  Joomla Ana Menü Oluşturmak
  mainmenu, othermenu … gibi bir menü gurubu oluşturmak için Denetim masasında Menü seçeneği altından Menü Yöneticisini seçin.  Açılacak sayfada sağ üst köşeden yeni seçeneğini seçin.  Gelecek sayfada Menü Adı : bölümüne; mainmenu gibi menünün denetim masasında görülecek adı yazılır. Modül Başlığı bölümüne ise Menünün sitede menü başlığında görülecek adı yazılır.  Joomla Menü Oluşturmak

  Menü seçeği altından olşturulacak menünün hangi menü gurubuna dahil olacağı seçilir. Mesela mainmenu gurubuna bir menü eklenmek isteniyor. Bunu yapmak için menü seçeneği altından mainmenu seçeneği seçilir.  Gelen sayfada sağ üst köşeden yeni seçeneği seçilir.  Yeni seçildiği zaman karşımıza çıkan sayfada menünün nereye bağlantı vereceği sorulmaktadır. Bu bölümde menü ile yapmak istediğimiz işe göre bir bağlantı seçeriz. Mesela joomla site haritası (joomap) bileşenini kurduk ve site haritası şeklinde bir menü oluşturup burada site haritası görüntülemek istiyorsak; Bileşenler bölümünden Bileşen seçeneğini seçerek önceden yüklenmiş bileşene link vermeliyiz. Yada sabit içerik olarak bir sayfa hazırladıysak; içerik bölümünden Bağlantı - Sabit İçerik seçeneğini seçmeliyiz. Yada internette bir sayfaya link vermek istiyorsak url seçeneğini seçmeliyiz.

  Örneğin bu örnekte joomla site haritası oluşturmak istiyoruz ve bunun içinde kurulu bileşen için site haritası isimli menü oluşturmak istiyoruz. Bileşenler gurubundan bileşen yazısına tıklanır.  Açılacak sayfada bize menü ismi sorulur. Bu örnek için Joomla Site Haritası. Menü ismi yazılır ve alt tarafta Component kısımlı bölümde bu menünün bağlı olduğu bileşen seçilir. Bu örnek için buradan joomap seçeneği seçilmelidir.  Bir altta ise Parent Item başlıklı bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölümde ise yeni oluşturacağınız menünün üst menüsü belirlenir. Buradan Top seçeneği seçilirse menünüz mainmenu gurubundaki diğer menüler gibi bir anamenü olcaktır. Fakat buradan mainmenu seçeneği altındaki seçeneklerden birini seçerseniz; menünüz bir menünün alt menüsü olacaktır. Alt menü için bir açılır menü oluşturabilirsiniz.  Buradan Top seçilirse menünüz Arama, İletilşim gibi bir ana menü olur. Fakat Bağlantılar gibi bir menü seçilirse menünüz Bağlantılar menüsünün alt menüsü olur. Bu menüyüde joomla açılır menü eklentisi ile açılır menü şeklinde gösterebilirsiniz.

  Joomla Altmenü Oluşturmak

  Joomla menü oluşturmak ile çok benzer. Tek farkı son aşamada top seçeneği yerine menünün bağlı olacağı menü seçilmelidir.
 2. Alev
  Özel Üye

  Joomla ile Anamenü, Menü ve Altmenü Oluşturmak Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi