Visual FoxPro ya Başlangıç

+ Yorum Gönder
Webmaster ve Diğer Kodlama Dilleri Bölümünden Visual FoxPro ya Başlangıç ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Visual FoxPro ya Başlangıç

  Reklam  Visual FoxPro ya Başlangıç

  Forum Alev
  Visual FoxPro ya Başlangıç

  1 VFP'ya Başlarken

  1.1 Standartlarınız Olsun

  Hepimiz yazılım yaparken iyi kötü kendimize özgü standartlar oluşturmuşuzdur. Ancak bu standartları yazılı hale getirmek bir kurallar silsilesi oluşturmak için uğraşmamışızdır. Haser Yazılımda bir ekip çalışması yapmak zorunda olduğumuzdan yazdığımız kodların bir başka kişi tarafından anlaşılabilir ve devam ettirilebilir olması gerekmektedir. Aslında bu durum tek başına çalışanlar içinde geçerlidir. Hangimiz önceden yazmış olduğu kodun ne işe yaradığını anlamak için çaba harcamadı. Keşke buraya bir açıklama yazsaydım demedi.
  Bu ve birçok önemli sebeplerden dolayı ekip olarak bir yazılım kuralı geliştirdik. Aslında piyasada bilinen birçok kural var ancak bizde kendimize özel kurallar geliştirdik ve geliştirmeye de devam ediyoruz. Burada bu kuralların tamamını yazamam ancak ana hatlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.
  Ayrıca oluşturacağınız kuralların kesinlikle yazılı olmasını tavsiye ederim. Yazdığınız kodların oluşturmuş olduğunuz kurallara uyup uymadığını kurallarınız oturana kadar kontrol edin. İlk başlarda bu size çok zor evet tekrarlıyorum çok zor gelecek sizi yavaşlatacak ancak lütfen yılmayın bu kurallara alışınca önceden nasıl yazıyormuşum diyeceksiniz.
  Aşağıda bu standartları bulacaksınız.


  1.1.1 Çalışma Klasörü

  Projelerini takip edeceğiniz yöneteceğiniz klasörler oluşturun.
  C:
  Projeler

  A Projesi
  B Projesi

  Gibi.
  En son oluşturduğunuz A Projesi, B Projesi klasörleriniz altına ise şu alt klasörleri oluşturabilirsiniz.
  A Projesi

  Bmp - Programınızda kullanacağınız resim dosyalarınızı koyacağınız klasör
  Dokuman - İlgili projeyle ilgili dokümanlarınızı koyacağınız klasör
  Form - Formlarınızı koyacağınız klasör
  Menu - Menu dosyalarınızı koyacağınız klasör
  Rapor - Rapor dosyalarınızı koyacağınız klasör
  Setup - Programın kurulumu oluşturacağınız klasör
  Vcx - Klaslarınızı koyacağınız klasör
  Veri Genel- Çok kullanıcılı programlarda kullanacağınız yani ana bilgisayarda yada başka bir bilgisayarda paylaşıma açacağınız veritabanı yada veritabanlarını koyacağınız klasör.
  VeriLokal - Her bilgisayarın sadece kendisinin kullanacağı veritabanı yada veritabanlarını koyacağınız klasör

  1.1.2 VFP Ayarları

  Çalışmanızı kolaylaştıracak ayarlarınızı yapmalısınız. Bu konuda size şunları tavsiye edebilirim.
  1.1.2.1 Seçenekler

  Menüden Tools --> Options seçiniz. Açılan pencerede Data sayfasına geliniz. Ignore deleted redords seçeneğiniz işaretleyiniz. Bu sayede tablolarınızdaki silinmiş kayıtları devre dışı bırakmış olacaksınız. File Locations sayfasında Default Directory’yi çalışma yapacağınız projenin klasörünü seçiniz. Örneğin: C:ProjelerA Projesi gibi.
  Forms sayfasından ise objelerinizi yerleştirirken size yardımcı olacak olan grid ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Benim tavsiyem 6 pixele 6 pixel. Ayrıca yine bu sayfadan form tasarımın boyutlarını seçebilirsiniz. Bu sayede formunuzun ekran boyutlarından taşıp taşmadığını anlayabilirsiniz. Bu konuda biz 1024x768’i tercih ediyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki yapılacak projeye göre bu durum değerlendirilmelidir. Bir form tasarımı yapmak önemli bir olaydır. Formlarınız ne kadar kullanışlı olursa o kadar tutulur. Bir 1024x768 ebatlarında form tasarlayabilmek için sizde ekran ayarlarınızın yüksek çözünürlülükte olması iyi olur. Ben ekran çözünürlülüğümü 1680x1050 kullanıyorum. Tabiî ki bu çözünürlülük için 15” den daha büyük ekran tavsiye ediyorum. Form tasarımlarından bahsederken unutulmaması gereken en önemli nokta formun yüksekliğinin ekran çözünürlülüğün yüksekliğinden daha küçük tasarlanması gerektiğidir. Windows’un başlat çubuğu, formun başlığı, screen’daki menü ve durum çubuğu ekranda bir hayli yer kaplayacaktır. Tabi programınızda bir de araç çubukları kullanırsanız yüksekliğiniz bir hayli düşecektir.
  Regional sayfasında Use System Settings’i işareterseniz bilgisayarınızın tarih, saat ve numaralarla ilgili ayarlarını VFP’da kullanacaktır.
  Bu yapmış olduğunuz ayarları Set As Default düğmesine basarak kaydedin. Böylece her VFP’yu açtığınızda bu ayarları yapmak zorunda kalmazsınız.
 2. Alev
  Özel Üye

  Visual FoxPro ya Başlangıç Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi