" K " Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Deyimler Bölümünden " K " Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  " K " Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları

  Reklam  " K " Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları

  Forum Alev
  Kabak (birinin) başına (başında) patlamak: Birçok kimsenin ilgili olduğu olaydan yalnızca bir kimse zararlı çıkmak; beklenmediği hâlde, bir işin zararlı sonucuna katlanmak.
  Kabak tadı vermek: Bıktırmak, usanç vermek, tatsız olmaya başlamak."Senin bu konuşmaların da artık kabak tadı vermeye başladı."
  Kabına sığmamak: Sevinç ve heyecanından taşkın hareketlerde bulunmak.
  Kabir azabı çekmek: Çok sıkılmak, eziyet çekmek."Kabir azabı çekmeye daha ne kadar devam edeceğiz."
  Kabuğuna çekilmek: Tek başına kalmak, dış dünya ile ilgisini kesmek, kimse ile görüşmemek."Geçirdiği kazadan sonra iyice kabuğuna çekildi."
  Kaçın kur`ası: Aldatılması güç, kurnaz; gün görmüş, geçirmiş; tecrübeli."O kaçın kur`ası, boşuna uğraşma, sen onu kandıramazsın."
  Kafadan atmak: Bir konu üzerinde inceleme yapmadan, rast gele konuşmak."Derse hiç çalışmadığın belli, öyle kafadan atıyorsun ki..."
  Kafadan kontak (sakat): Düşüncesiz, delice işler yapan, aklı kıt."Bırak şu elindeki baltayı, kafadan kontak mısın nesin?"
  Kafa dengi: Davranışları, anlayışları, dünya görüşleri birbirine uymuş kimselerden her biri."Kafa dengi bir arkadaşa öylesine ihtiyacım var ki."
  Kafa patlatmak: Bir konu üzerinde pek çok düşünmek, zihin yormak."Bu makine üzerinde az kafa yormamışsın, öyle karışık ki."
  Kafa tutmak: Karşı gelmek, direnmek, boyun eğmemek."Her önüne gelene kafa tutmakla bir yere varacağını mı sanıyorsun?"
  Kafası almamak: 1. Anlayıp kavrayamamak. 2. Zihin yorgunluğundan ötürü anlayamaz olmak. 3. Olabileceğine inanmamak."Boşuna nefes tüketme, kafası almaz onun."
  Kafası işlemek (çalışmak): Bir konu üzerinde kavrayışı çok iyi olmak.
  Kafası kazan (gibi) olmak, (veya kafası şişmek): 1. Zihni yorulmak. 2. Gürültülü, patırtılı şeyler dinlemekten rahatsız olmak, yorgunluk duymak."Kesin artık şu makinenin sesini, kafam kazan gibi oldu."
  Kafası kızmak: Çok öfkelenip sinirlenmek."Kafamı kızdırmadan çekip gidin buradan."
  Kafasına dank etmek (demek): Çoktandır anlayamadığı bir meseleyi bir olay sebebiyle birden bire kavramak, doğruyu yakalamak.
  Kafasına koymak: Bir şeyi yapmaya kararlı olup zamanını beklemek."Yarın onunla görüşmeyi kafama koydum."
  Kafası yerinde olmamak: 1. O anda kafası çok yorgun olmak. 2. Başka şeyler düşündüğünden, o anda konuşulana hemen intibak edememek."Kusura bakmayın, ne söylediğinizi anlayamadım, kafam yerinde değildi de."
  Kafese girmek: 1. Hapse girmek. 2. Aldatılmak, hile yoluyla kendisinden çıkar sağlanmak, oyuna gelmek."Zavallı kafese girmekten kurtulduğunu sanmıştı."
  Kafese koymak: Tuzağa düşürüp çıkar sağlamak.
  Kâğıda dökmek: Düşüncelerini, duygularını yazıya geçirmek.
  Kâğıt üzerinde kalmak: Yapılması kararlaştırıldığı hùlde uygulanmamak; konuşulan, kararlaştırılan yazıda kalmak."O kadar yol yapımı, sulama kanalı hep kâğıt üzerinde kaldı."
  Kalbini kırmak: İncitmek, küstürecek kadar üzmek, gönlünü kırmak, gücendirmek."Onu, kalbini kırmadan uyarmaya çalış."

 2. Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: " K " Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları

  Reklam  Deyimlerimiz hepsi yerli yerinde kullanıldığı vakit çok etkili oluyor.Taşı gediğe oturtmak gibi deyimler de günlük yaşantımızın önemli parçalarından birisidir. 3. Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim sizlere bana yardımcı oldunuz 4. Ziyaretçi
  bu site bana çok yardımcı oluyor çok saolun yaa

 5. Ziyaretçi
  bu site çok işime yarıyor sagolun tavsiye ederim

 6. Ziyaretçi
  Kulak asmamak

 7. Ziyaretçi
  teşekürler

 8. Ziyaretçi
  Hep bu siteden yararlaniyorum

 9. Ziyaretçi
  Çok teşekkürler ödevime yardımcı oldunuz.

+ Yorum Gönder
k harfi ile başlayan deyimler,  k harfi ile başlayan deyimler ve anlamları,  k ile başlayan deyimler ve anlamları,  k harfi ile ilgili deyimler ve anlamları,  k harfi ile başlayan deyim
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 22 kişi