" D " Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Deyimler Bölümünden " D " Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  " D " Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları

  Reklam  " D " Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları

  Forum Alev
  Dağa çıkmak: Hükümete, kanunlara karşı gelerek dağlara çekilmek, buralarda eşkıyalık etmek."Düğünü basanlar dağa çıkmışlar."
  Dağa kaldırmak: Herhangi bir sebepten ötürü birini zorla dağa veya ıssız bir yere götürüp orada alıkoymak."Eşkıyalar, karakol komutanının oğlunu dağa kaldırmışlar; ne istedikleri henüz belli değil."
  Dağarcığına atmak: Yeni bilgilerini, eski bilgilerine katmak; yeni bilgileri zihnine yerleştirmek."Öğrendiği her yeni bilgiyi dağarcığına atmayı ihmal etmedi."
  Dağdan gelip bağdakini kovmak: Daha sonradan geldiği bir yere ya da karıştığı bir işte eskiden beri bulunan bir kişinin yerini almaya çalışmak."Şu densize bak hele, dağdan gelip bağdakini kovuyor!"
  Dağ doğura doğura fare doğurdu: Önemli gibi görünen şeylerden önemsiz bir sonuç çıkması durumunda söylenir.
  Dağlara düşmek: Sıkıntı, üzüntü sebebiyle insanlardan kaçıp ıssız yerlerde yaşar olmak."Annesinin ölümünden sonra dağlara düştü."
  Dağları devirmek: Çok büyük güçlüklerin altından kalkmak, ağır işleri başarmak."O, dağları devirir bir adamdır."
  Dalavere çevirmek: Yalan, dolan ve hile ile kötü bir iş yapmak; düzen kurarak gizlice başkasını aldatmak."Yine bir dalavere çevirmesin bu adam!"
  Dal budak salmak: 1. Karmaşık biçimde yayılıp genişlemek. 2. Soy ya da dostluk yönünden genişleyip yayılmak."Bu mesele daha fazla dal budak salmadan hemen halledilmeli."
  Daldan dala konmak: Çok sık, düşünce ya da konu değiştirmek."Daldan dala konmayı bırak da bir işe sarıl artık."
  Dalına basmak: Hiç hoşlanmadığı şeyleri yaparak birisini öfkelendirmek."Dalıma basıp da beni çileden çıkarma lütfen!"
  Dallanıp budaklanmak: Genişleyip yayılmak, gittikçe büyüyerek karışık bir durum almak."İşi dallandırıp budaklandırmada üstüne yok hani!"
  Damdan düşer gibi: Aniden, yersiz olarak (söz söylemek)."Damdan düşer gibi söz söyleyince ortalık birbirine girdi."
  Damgasını vurmak: Biri hakkında kötü bir yargıya varmak."Allah`tan korkmazsan ona hırsızlık damgasını vur da rezil olsun."
  Damokles`in kılıcı: Kişiyi korku ve baskı altında tutan büyük ceza tehdidi."Damokles`in kılıcı gibi başımda dikilip durma öyle!"
  Dananın kuyruğu kopmak: Olay patlak vermek, beklenen ve korkulan sonucun gerçekleşmesi."Dananın kuyruğu bu gece kopacak, inşallah hayır demezler."
  Danışıklı dövüş: Şike; önceden aralarında bir anlaşma olduğu hâlde, sanki böyle bir anlaşma yokmuş gibi davranarak başkalarını aldatmak."Danışıklı dövüş insanların mertlik anlayışını tamamen öldürdü."
  Dara düşmek: 1. Paraca sıkıntıya uğramak. 2. Sıkıntılı, tehlikeli bir durumla karşılaşmak."İyice dara düştük, geçinmekte güçlük çekiyoruz."
  Dara getirmek: Aceleye getirmek, gerektiği gibi zaman ayıramamak."Biraz erken kalkalım da dara getirmeden yapalım işi, güzel olsun."
  Dar boğaz: Sıkıntılar ve güçlükler içinde geçirilen, geçici kabul edilip sonunda ferahlık umulan durum."Evel Allah bu dar boğazı da aşacağız."
  Dar hayat: Sıkıntılar, güçlükler, zorluklar içinde sürdürülen hayat.
  Darda kalmak: 1. Zor duruma düşmek. 2. Paraca sıkıntı çekmek."Öğretmeninin karşısında darda kalmak istemeyen Ahmet, ödevini yapmayı hiç ihmal etmezdi."
  Dar gelirli: Geçim sıkıntısı çeken, kazancı normal olarak geçimini sağlamaya yetmeyen."Dar gelirli ailelerin çocuklarının çoğu okulu yarıda bırakmak zorunda kalıyorlar."
  Darısı (dostlar) başına: "Kavuştuğum başarı ve mutluluğa tüm dostlarımın da kavuşmasını isterim" anlamında kullanılır.

 2. Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: " D " Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları

  Reklam  Deyimlerimizi toplum olarak çok sevmekte ve kullanmaktayız.Deyimler bizim söylemek istediklerimizi özetler ve ana fikri ortaya çıkar. 3. Ziyaretçi
  saol ödevime faydası oldu 4. Ziyaretçi
  cok tşk ederim ödevime faydası dokundu sitem burası artık

 5. Ziyaretçi
  çok güzel bir site ellerinize sağlık bu sayede performans ödevimi bitirmiş oldum

 6. Ziyaretçi
  çok güzel inşallah performans ödevimden 100 alırım

 7. Ziyaretçi
  ödevime yararlı oldunuz için teşekkür ederim

 8. Ziyaretçi
  ben hep bu siteyi kullanıyorum ve çok mutluyum

 9. Ziyaretçi
  Çok gûzel olmuş.Çok beğendim.

 10. Ziyaretçi
  cök teşekkürler her hafta 50deyim ödevim vardı işime yaradı

 11. Ziyaretçi

  Cevap: " D " Harfi İle Başlayan Deyimler Ve Anlamları

  Reklam  bizim sınav var

+ Yorum Gönder
d harfi ile başlayan deyimler,  d harfi ile başlayan deyimler ve anlamları,  d harfi ile ilgili deyimler,  d ile ilgili deyimler,  d ile ilgili deyim
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 28 kişi