Diyarbakır ile ilgili efsaneler

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Diyarbakır ile ilgili efsaneler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Diyarbakır ile ilgili efsaneler

  Reklam  Diyarbakır ile ilgili efsaneler

  Forum Alev
  Diyarbakır Kalesi Efsanesi

  Yöre: Diyarbakır

  Hz.Yunus, Musul'a yerleşip o ülkenin halkını dine davet etmiş. Fakat kendisine hiç inanan olmamış. O da Musul'un halkına beddua edip oradan ayrılmış ve gelip Diyarbakır'a yerleşmiş. Diyarbakır halkı, ona inanmış Hz. Yunus da onlara; "İliniz mamur halkınız her zaman sevinçli olup bütün çoluk çocuğunuz asil ve olgun olalar." diye hayır dua ederek Nefs kayası denilen yerde bir mağaraya yerleşip orada yedi yıl oturmuş. O sırada Diyarbakır'da Amalak kızlarından olan, güzel bir kız hükümdarmış. Hz.Yunus'un önerisiyle Diyarbakır kalesini siyah granit taşlardan yaptırmış. Acem tarihçileri, bu nedenle buraya Diyar-ı Bikr (Bikr Diyarı) Kız şehri demişler.
  Diyarbakır kalesiyle ilgili başka bir anlatı da şöyledir:
  Diyarbakır kalesi ile Harput kalesi, iki kardeş tarafından aynı anda yapılmıştır Diyarbakır kalesinin harcı, yumurta akıyla; Harput kalesininki ise sütle karılmış. Sürülerle sağılan koyunların sütleri, dereler halinde akıtılarak kalenin yapıldığı yere getirilmiş. O zaman yumurtanın da bini bir paraymış. Bu iki kardeş, yaptıkları kaleleri bitirdikten sonra ölümsüzlük suyundan içip uzun bir uykuya dalmışlar. Arada bir uyanıp; "Diyarbakır surları yıkıldı mı, Harput kalesi duruyor mu?" diye kalelerin yerinde durup durmadığına bakar, sonra yine uyurlarmış.

  Kaynak: www.diyar21.8m.net/Efsaneler.htm 2. Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: diyarbakır ile ilgili efsaneler

  Reklam  Güneydoğu bölgemizin güzel illerinden olan Diyarbakır hakkında birçok efsane ve söylenti vardır.Tarihi çok eski olduğu için kültürel özellikleri de çok zengindir.+ Yorum Gönder
diyarbakır ile ilgili efsaneler,  diyarbakırdaki efsaneler,  diyarbakır ile ilgili efsa,  diyar bakir efsanes
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi