Fifa World Cup 2002 Demo İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Demo inceleme Bölümünden Fifa World Cup 2002 Demo İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Fifa World Cup 2002 Demo İnceleme

  Reklam  Fifa World Cup 2002 Demo İnceleme

  Forum Alev
  Yıl: 1997...
  Efsane başlıyor
  O güne dek gördüğümüz en gelişmiş 3d grafik motoru ile yapılmış spor oyunu (virtual stadium technology adı verilen sistemle mümkün oluyordu bu o yıllarda); DirectX teknolojisinin ve o zamanki (maximum 4MB olan) grafik kartlarının tüm imkanlarını sonuna dek kullanan FIFA 97 raflardaki yerini alıyordu.

  Yıl: 1998...
  Efsane ilerliyor
  Önceki sene başından kalkamadığımız oyunun aslında "ne kadar uyduruk" bir oyun olduğunu anladığımız sene. Nasıl anlamıştık, hatırlayalım? FIFA 97'yi yapan EA Sports, FIFA 98'i yapmıştı. Bu sefer de bu oyunun başından kalkamıyorduk.

  Yıl sona ermeden FIFA World Cup 98 sahneye çıkıyor ve yaza kadar FIFA 98'den bayılmış olanlara gazoz etkisi yapan bir ilaç gibi geliyordu. Yazın da bu oyunu oynayarak; güneşi ve denizi unutarak geçirdik.

  Yıl: 1999
  Efsane yerleşti.
  Artık serinin her oyunun çıktığı gün alınacağı kesinleşmiş; oyunlar, dükkanlar tarafından fazla fazla sipariş edilir olmuştu. Hatta bir bölümü stoklanarak karaborsada 4 katı fiyata satılıyordu (tamam, abartıyorum). Üniversiteye hazırlandığım sene de böyle geçmişti. O sene sınava girenlerin çoğu daha az ders çalışmıştı...

  Yıl: 2000
  Yıl: 2001

  Bu arada EA Sports, FIFA serisine dahil olduğunu iddia ettiği 2 oyun daha yaptı ama bu oyunlar, tüm PC futbol oyunları tarihinde (öyle bir tarih var mı demeyin, mutlaka vardır) bir, pardon, iki kara leke olarak kalmaya mahkumdular. O iki sene boyunca da FIFA 99 oynamaya devam ettiğimiz için, serinin en uzun süre oynanan oynu FIFA 99 olmuştur.

  Ve... Yıl: 2002
  Efsane geri döndü!
  2 sene boyunca EA Sports'a gönderilen ve sayısı bir kaç yüz milyonu (baloncuk değil, mail) bulan şikayetlerin hepsini okuyarak; rahip hayatı yaşayan ve kendilerini Amerika'da bir manastıra kapatıp oyunu baştan yapan bir grup adam; Kasım ayında FIFA 2002'yi yarattı.

  Artık yepyeni bir oyun vardı. Bilgisayarlar açılırken yine o eski heyecan duyuluyordu. İlk kez oyun iki seri arasında bu kadar yol almıştı. Ve bazı ısrarlı kesimlerin beğenisini alamasa da çoğu oyuncunun takdir ettiği oyun; büyük bir başarıyla 2000-2001 yılları arasındaki utanç tablosunu temizleyerek YILIN SPOR OYUNU seçiliyordu.

  Yıl halen 2002. Bir Mart sabahı; erken saatlerde, ani bir haber internet alemini canlandırdı. FIFA serisinin beklenen oyunu WORLD CUP 2002'nin demosunu yayınlandı kaşla göz arasında . Peki bu demo, bize gelecek oyun hakkında ne gibi ipuçları veriyordu? 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Fifa World Cup 2002 Demo İnceleme

  Reklam  Asıl konumuza bu cümleyle ani bir dönüş yapıyoruz. Bu yılki demonun ilk dikkat çeken özelliği; şimdiye kadarki en büyük dosya büyüklüğüne sahip demo olması (önceden 15 mb civarı olan demolar bu sene 30 mb'ı geçmiş). Bu bile bazı şeylere işaret ediyor. Demonun Winzip kullanılarak basit bir biçimde kurulmasıyla beraber; demoyu çalıştırdığımızda her sene olduğu gibi doğrudan bir friendly maça giriyoruz ve bu maç; Dünya Kupasının açılış maçı olan Fransa - Senegal maçı. Dilediğimiz tarafı seçtikten sonra ise asıl şov başlıyor.

  Haliyle gözümüze ilk olarak grafiklerdeki gelişme çarpıyor. Demo 640*480 çözünürlükte olmasına ve maximum rendering detail'de olmamasına rağmen (ne diyor bu adam derseniz, grafikler sona dayalı olmasa bile...) görsel bir şölen var sahada (ve saha dışında). Oyuncular zaten kendileri olmuş artık. Yani Thierry Henry sahaya çıkıp oynuyor; veya Zinedine Zidane. Yani oyunun retail versiyonu raflarda yerini aldığında; TV'de gördüklerinizden bir farkı kalmayacak sahada olan oyuncuların (Senegal'deki bilmemkim de aynen aktarılmış demek istiyorum ama adamlarla daha önce karşılaşmadık hiç).

  Formalar takımların Dünya Kupası için hazırlanan formalarının birebir kopyası ve harika gözüküyorlar. Seyircilere gelince; kendileri artık çöpten adamlar toplanmış maç izliyor durumunda değiller; birbirlerinden ayrı oturuyorlar ve sürekli zıplıyorlar eskisi gibi :) Bayraklar, renkli kartonlar, vb. atraksiyonlar da mevcut. Saha kenarına indiğimizde FIFA 2002'deki elemanlara ek olarak Dünya Kupası maskotunu ve bu sefer makinalarının flaşları patlayan fotoğrafçıları görüyoruz. Stadyuma dışarıdan baktığımzda da çok gerçekçi gözüküyor
  Oyunda bir önemli yenilik de "W" tuşu ile barajın freekick sırasında zıplatılabilmesi. Evet, yanlış duymadınız. Aldığım haberlere göre barajın yerini de ayarlamak mümkün (bunu oyun çıktığında göreceğiz). "Sen bu haberleri nereden alıyorsun; hem helal olsun sana; dial-up bağlantıyla üşenmemiş, paraya kıymış koca demoyu indirmiş; bilgisayarın çöktüğü halde tekrar kurup oynamış ve anında bizlerle paylaşmışsın, harika bir yazarsın, neydi bu cümlenin başı?... Her neyse; sizler için çalışmaya devam ediyoruz :)+ Yorum Gönder
sanadial ilaç
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi