Call of Juarez Demo İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Demo inceleme Bölümünden Call of Juarez Demo İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Call of Juarez Demo İnceleme

  Reklam  Call of Juarez Demo İnceleme

  Forum Alev
  Bir LucasArts klasiği olan Outlaws'tan sonra daha yeni yeni piyasada kendine yer edinmeye çalışan vahşi batı shooter oyunları için yakın zamanda yeni bir halka geliyor. Şu an için başarılı olanları göz önüne alırsak bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda örneği bulunan western shooter oyunlarının aslında ne kadar dolu bir konu olmasında karşın bu kadar az kullanılması gerçekten ilginç. Chrome serisinin yapımcısı Techland da bu durumun farkında olacak ki yeni oyunları Call Of Juarez tamamıyla az önce söylediğim sınıfa uyacak bir yapım olmuş.(ve halen daha oluyor) Tabi ki demo'dan anladığımız kadarıyla demem lazım. Zira yanlış bir giriş olabilir. Ama ne kadar başarılı olunmuş diye soracak olursanız demo'dan bu kadar kesin sonuca varmak doğru olur mu bilmiyorum ama tek bir kelimeyle oyunu (demo'yu) bitirebilirim. 535mb'lık koca bir fiyasko olan Call Of Juarez Demo'nun şimdilerde çıkan "ertelendi" haberlerine belki biraz umut bağlayabiliriz. Firma'da gelen olumsuz tepkilerin farkında olacak ki demo yayınlandıktan 1�2 gün sonra oyunlarını ertelediler. Call Of Juarez yeni nesle de çıkarma yapacaksa firmanın Chrome oyunlarında yaptığı hataları tekrarlamaması lazım. Çünkü COJ'un geleceği hiç parlak görünmüyor. Neden mi?

  Çünkü oyun kocaman bir balon

  Oyunu ilk kurduğum zaman direk video options kısmına geçtim. Firmanın "Best Performance" ve "Best Quality" opsiyonları sunması aslında daha ilk baştan her şeyi gözler önüne seriyor. "Best Performance" olarak oynamak zorunda kalırsanız ortalama bir sisteminiz varsa grafikler hiçbir şey ifade etmeyecektir. Neyse bu konuya daha sonra döneriz. Oyunun demo'sundan anladığımız kadarıyla seçilebilir iki karakterimiz bulunuyor. Ray yani sahte rahibimiz silah kullanma ustalığıyla ön plana çıkan bir eleman. Gayet suratsız bir çehreye sahip olan Ray'in çift elle silah kullanma ve düello olaylarında işe yarar yetenekleri var. Bir de İncil okuma kısmı var ama oraya hiç girmeyeceğim. Bana gayet saçma geldi. Ray'le oynarken olayı ilginç yapan şey düello sekanslarında eğer birden fazla düşman falan varsa zamanı yavaşlatıp olanları tamamen reflekslere dayanan bir çatışma haline getirebilmemiz. Onun dışında Ray'in çok önemli bir özelliği yok anladığımız kadarıyla. Diğer karakterimiz hırsızlık yeteneğiyle ünlü olan Billy. Oyun dünyasının yeni kahraman sınıfından kendisi. (Kızılderili) Billy ile oynanan kısımlar tamamen Stealth Action havasında geçiyor. Kırbaçla akrobatik hareketler de yapabilen Billy ile oynamanın Ray'e göre daha sıkıcı olduğunu söyleyebilirim. Onun dışında firmanın vaat ettiği gibi kovboylukla ilgili birçok şeyi yapabiliyoruz. Ata binmek, şerifin karısını kurtarmak vs;. Ama bütün bunlar gerektiği gibi gerçekçi ve eğlenceli mi derseniz, eğlence kısmı için maalesef diyorum. Ayrıca oyunda potansiyeli olan fakat demo'da gördüğümüz kadarıyla oyunun iyi değerlendiremediği bazı ayrıntılar var. Örneğin bir süre sonra ısınan veya bozulan silahları değiştirme gereği duymamız. Aslında bu çok ufak bir özellik olsa da daha iyisi için veya kurşun bitti diye silah değiştirmek yerine tabancalar bozuldu diye silah değiştirmek bence hoş bir ayrıntı. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Call of Juarez Demo İnceleme

  Reklam  Juarez nedir acaba?

  Oyunun yeni nesil konsollara da yapıldığını göz önünde bulundurduğumuzda iddialı grafiklerinin olması neredeyse kaçınılmaz bir durumdu. Ama ne yazık ki Call of Juarez bu kaçınılmazı pek başaramayacak gibi görünüyor. Start Level dedikten sonra daha ilk dakikada aşırı ve gereksiz uzun loading'lerle karşılaşmak büyük bir şüphe uyandırıyor. Ray ile başladığımız bölümde grafikleri en yüksek detaya getirsek bile kalitesiz görünen objeler ve üstüne üstlük hiç optimize olmamış gibi duran Engine'i buna eklediğimizde sonuç hiç de güzel yansımıyor bizlere. Sadece çevre grafikleri konusunda biraz bir şeyler başarabilen motorun karakter animasyonları konusunda bile problemleri var. Ancak grafikleri en yüksek ayarlara çekerseniz kaliteli bir iki efekt falan görülebiliyor. Ama o zamanda atlamalar, kapalı mekânlarda bile bezdiren yavaşlamalar Call Of Juarez'i oynanamaz kılıyor. Low ya da Medium detaylarda oyunun 2003 yılından kalma basit oyunlardan hiçbir farkı yok. O durumda bile bazen atlamalar görmek oyunun grafik konusunda çuvalladığını veya çuvallayacağını (inşallah olmaz) gözler önüne seriyor. En önemlisi Engine bug kaynıyor ki, bu bence firmanın en utanç duyması gereken nokta. Altındaki kutu çekildiği halde havada duran tahtalardan tutunda, birbirinin içine geçen kolonlara kadar motor dökülmüş. Robot gibi hareket eden karakter animasyonlarını falan bırakın hiç hesaba katmayalım. Motor için "keşke" demekten başka çaremiz yok.

  Fizikler içinde önemli bir yer ayırmak istiyorum ki, bence demo'dan anladığımız kadarıyla oyun ileride bu konuda ses getirebilir. Gerçi bug'lar yüzünden fizikleri adam gibi test etme fırsatı bulamadım ama objelerin çarpma etkisiyle verdikleri tepkiler hoşuma gitti. Tepeden aşağıya bıraktığımız kutular düştükleri yerde verecekleri tepkileri iyi hesaplıyorlar. Ayrıca bir iki yerde kutuları üst üste koyarak ulaşmamız gereken noktalar var. Dengeyi sağlamak vs. bug'lar olmasaydı dikkat etmemiz gereken hususlar olabilirdi. İnşallah firma asıl oyunu piyasaya sürmeden bug'ları temizleyebilir de bizde adam gibi fizikleri deneyebiliriz. Versiyon demo olmasına rağmen grafikler için çok kesin şeyler söyledim. Ama firma biran önce bu eksikliklerin farkına varmazsa Call of Juarez piyasaya çıktığı anda unutulur gider. Grafikleri bazı zamanlarda atmosferden bile önde tuttuğumuz bir devirde bu kadar hatayla bir oyunu piyasaya sürmek pek akıl karı olmasa gerek.

  Sesler için falan uzun uzun bir şeyler yazmaya gerek duymuyorum. Asıl görüşleri birazda gerçek oyuna saklamak lazım. Kırbaç, tabanca, tekme vb sesleri eh işte ama seslendirmeler çok iyi olacak galiba. Müzikler içinse izlenimim kısaca olumlu yönde.

  Call Of Juarez bir shooter oyunu olsa da kontrol yapısı yıllardır alıştığımız kombinasyondan biraz daha farklı. Çok fazla ayrıntıya inmeyeceğim, tekme falan atıp çift elle tabanca kullandığımız bir oyun olacak COJ. Kontroller konusunda pek problem yaşamadım ama yapay zekâ cidden ecel terleri döktürdü. Yanlış anlamayın yapay zekâ iyi değil, tam anlamıyla berbat. Ray'in bölümünde kalabalık çatışmalara girdiğinizde nerden vurulduğunuzu çok arayacaksınız. Oda ne? Adam duvarın içinden kurşun yağdırıyor sanırım...+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi