Doğru Aydınlatmanın Önemi

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Dekorasyon Bölümünden Doğru Aydınlatmanın Önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  angel_devil
  Usta Üye
  Reklam

  Doğru Aydınlatmanın Önemi

  Reklam  Doğru Aydınlatmanın Önemi

  Forum Alev
  Doğru aydınlatmanın önemi


  Aydınlanma düzeni odanın genişliğini, dekorasyonunu, en önemlisi mekanın kullanım fonksiyonlarını etkileyen çok önemli bir detaydır. Doğru bir aydınlatmayla evinizde veya ofisinizde daha keyifli ve daha verimli saatler geçirebilirsiniz. Işığın yoğunluğunu odanızın büyüklüğüne göre belirleyin.Eğer odanız büyükse daha fazla ışığa ihtiyaç duyarsınız. Aydınlatmada odanızın tavan yüksekliği ve büyüklüğü önemlidir.

  Alçak lambaderler ve sarkıtlar ışığı aşağı doğru verir ve yüksek tavanınızı daha alçak gösterir. Tavandan spot aydınlatma ise dar olan odanızı dikey ve yüzey olarak vurgulayarak daha geniş görünmesini sağlar. Oturma odaları genellikle televizyon seyretmek, kitap okumak, rahatlamak, müzik dinlemek ve eğlenmek için kullanılır. Bu yüzden odada içinde bulunduğunuz ruh durumuna göre ışık kom- binasyonu yaratabileceğiniz mobil aydınlatmalar kullanabilirsiniz.

  Kitap okurken, çalışırken ihtiyaç duyulan ışık kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle aile bireylerinin farklı ihtiyaçlarını gözönünde bulundurmalısınız. Parlak yoğun bir ışıktan daha soluk bir ışığa girmek ya da tam tersi durum gözlere rahatsızlık verir. Bu yüzden odalar arasında aynı ton ışığı kullanmak faydalı olacaktır.

  Planlı aydınlatma için...

  Öncelikle odanın planını çizin
  Şömine pencere gibi taşınamayan eşyaların ışığını en son belirleyin.
  Uzanmak, kitap okumak için kullandığınız büyük koltuğunuz varsa, önce koltuğu yerleştirin sonra ışık durumunu ayarlayın.
  Kitap okuyacaksanız mutlaka ışığınızın yandan gelmesini sağlayın.
  Genellikle yüzümüz televizyona doğru otururuz ya da sohbet için başka koltuğun karşısına. Bu durumda ışığın gözünüzü kamaştırmayacak şekilde olmasına dikkat edin.
  Tablo, heykel gibi odada daha göze çarpar hale getirmek istediğiniz bir obje varsa, onu aydınlatmadan önce bulunduğu alandan alın ve ışığı boş alana verip deneyin.

 2. 2
  ZİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Doğru Aydınlatmanın Önemi

  Reklam  Odanın aydınlatılması ayrı çalışma masasında ayrı aydınlatma modellerini bulundurmak gerekir. Evin tavanının yüksekli genişliği aydınlatmanın seçilmesinde dikkat edilecek unsurlardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi