Dişlerde Çarpıklık - Ortodontik Bozukluklar

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Dişlerde Çarpıklık - Ortodontik Bozukluklar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Dişlerde Çarpıklık - Ortodontik Bozukluklar

  Reklam  Dişlerde Çarpıklık - Ortodontik Bozukluklar

  Forum Alev
  Genellikle dişlerdeki çarpıklıkların sadece estetik görüntüyü bozduğu düşünülür.Halbuki bunun ağız diş sağlığı üzerinde zararlı etkileri vardır.


  Öncelikle çiğneme düzeni etkilenir


  Dişlerin çarpık ve düzensiz olması, yemek birikimine elverişli ortam hazırlar. Sonuçta ağız hijyeni bozulur , çürüğe ve dişeti hastalıklarına yolaçar.


  Dişler normal konumlarında değilse bazı seslerin oluşumu bozulur ve konuşma bozuklukları meydana gelir.


  Temporomandibuler eklem ( çene eklemi) hastalıkları görülebilir.
  SORU: Çocuklarda ortodontik bozukluk olup olmadığı nasıl anlaşılır?

  Çocukların dişleri kontrol edilerek herhangi bir ortodontik bozukluk olup olmadığı belirlenmelidir. Bu evde anne baba tarafından da yapılabilir.. Ama tabii ki mutlaka bunun bir ortodonti uzmanına kontrol ettirilmesi gerekmektedir.


  Çocuğunuz dişlerini kapattığı zaman alt ve üst büyükazı ve küçükazı dişleri karşılıklı olarak kapanmalı arada açıklık olmamalıdır ( şekil 1). ( Ancak sürekli dişlerin yeni sürdüğü dönemlerde aralık olabilir)


  Üst çene alt çeneye göre bir miktar daha önde konumlanmalıdır.Eğer çocuğunuzun alt ön dişleri üst dişlerinin daha önünde yer alıyorsa veya başbaşa kapanıyorsa ortodontik bozukluk sözkonusudur ( şekil 4) Aynı şekilde üst dişlerin de aşırı miktarda önde olması (dişleklik olarak adlandırılan konum) bir ortodontik bozukluktur (şekil 3 ).


  Dişler birbiri üzerine binmiş bir şekilde çarpık olmamalıdır ( şekil 2).


  Komşu dişler birbirleriyle temas etmeli arada açıklıklar olmamalıdır..

  Ön dişler arasındaki aralıklar( diastemalar):

  Çocuklarda üst ön orta kesici dişler ilk sürdüğü zamanlarda arasında aralık görülebilir. Ve bu aralık genelde zamanla diğer dişlerin çıkmasıyla kapanır. Ancak BAZI VAKALARDA üst dudak kasının dişeti ile olan kas bağlantısı ( frenulum ) iki diş arasına kadar uzanır.İşte bu durumda bu kas bağlantısının cerrahi operasyonla biran önce ortadan kaldırılması gerekir. Aksi taktirde diğer dişler sürse bile bu aralık kapanmayacaktır.  Bazı vakalarda ise çene kavsi geniş buna karşılık dişler küçüktür. Bu nedenle de dişler arasında aralıklar meydana gelir. Ortodontik tedavi yapılarak ( tel takılarak) düzeltilir.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Dişlerde Çarpıklık - Ortodontik Bozukluklar

  Reklam  Çocukların dişlerinde meydana gelen çarpıklıklar ile ilgili olarak ortodonti uzmanları yardımcı olmaktadır.Fakat çocukların dişleri düşmeden arkadan gelen dişler yüzünden olan bu durum sürekli diş doktoru kontrolünde olmayı gerektirmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi