Bebeklerde İshal, İshalin Belirtileri, Sebepleri Nelerdir?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Bebeklerde İshal, İshalin Belirtileri, Sebepleri Nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Bebeklerde İshal, İshalin Belirtileri, Sebepleri Nelerdir?

  Reklam  Bebeklerde İshal, İshalin Belirtileri, Sebepleri Nelerdir?

  Forum Alev  BEBEKLERDE İSHAL
  İshalin belirtileri
  İshal, en fazla 6 ay-2 yaş arasındaki bebeklerde görülür. Yenidoğan bebeklerde anne sütüyle beslenmeden dolayı altın sarısı renkte ve günde 7-8 kez dışkılama normal sayılmaktadır. Her bebeğin bağırsak çalışma düzeni farklı olduğu için sizin kendi gözlemleriniz çok önemlidir. Bebeğinizin dışkısı normalden daha sulu ise ve daha sık ise ishal olmuş demektir. İshalin diğer belirtileri de ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, iştah kaybı ve kilo kaybıdır.

  İshalin Sebepleri
  İshal, genelde mikrobik nedenlerden dolayı meydana gelir. Virüs, bakteri ve parazitlerin bulaştığı yiyecekler ve su ishale neden olabilir. Boğaz, kulak ve idrar yolu enfeksiyonlarında, antibiyotik kullanımı sırasında da ishal ortaya çıkabilir. İnek sütü de en çok ishale sebep olan yiyeceklerden biridir. İshal süresince inek sütü yerine yoğurt vermeyi deneyebilirsiniz.

  İshali İyileştirmek İçin Neler Yapılabilir?
  · İshal sırasında bebeğiniz sıvı kaybına uğrayacağı için bol sıvı tüketmesini sağlamalısınız. İçme suyunu kaynatmak yararlı olacaktır. Anne sütü alan bebekler emzirilmeye devam edilmelidir.

  · Bebeğinizi yemesi için teşvik etmeli, sık sık ve az az beslemelisiniz.

  · Bebeğinizi katı gıdalarla beslenmeye geçmişse, pirinç lapası, kuru ekmek, patates ve muz püresi gibi nişastalı yiyecekler verilmelidir. Bunun yanında kaynatılmış su ve bu suyla yapılmış ayran ve taze meyve suları içirilip sıvı tüketimi artırılmalıdır.

  · İnek sütü ile beslenen bebeklere, bunun yerine yoğurt verilebilir.

  · Bir yaşın altındaki bebeklerde ishal kesici ilaçlar kullanılmamalıdır. Eczanelerde ve sağlık kuruluşlarında bulunan tuz-şeker karışımı elektrolit çözeltilerden temin edebilirsiniz.

  İshalin Geçmemesi
  Eğer ishal 24 saatten fazla devam ederse, su kaybı varsa veya dışkıda kan görülüyorsa bebeğinizi mutlaka doktora götürmelisiniz. Su kaybının belirtileri, bebeğin huzursuz olması fakat gözyaşının yetersiz olması, bebeğin gözlerinin ve bıngıldağının çökük olması, karın derisini çekip bıraktığınızda eski haline yavaş gelmesi, ağız ve dilinde kuruluk olması ve istekle su içmesidir.

 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Bebeklerde İshal, İshalin Belirtileri, Sebepleri Nelerdir?

  Reklam  Bebeklerin hepsi ishal olmuştur.Bu durumun nedenleri arasında farklı durumlar gelmektedir.Fakat içirdiğiniz suyun kalitesi ve temiz olması en önemli etkenler arasında yer almakatadır.+ Yorum Gönder
bebeklerde ishal belirtileri nelerdir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi