Püsküllü Pırasa`nın Seyehati

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Çocuk Masalları Bölümünden Püsküllü Pırasa`nın Seyehati ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Püsküllü Pırasa`nın Seyehati

  Reklam  Püsküllü Pırasa`nın Seyehati

  Forum Alev
  Pırasanın püskülü
  Onlar yetişir kış günü.
  Pırasa lezzetilidir,
  Kim demiş ki; ` at şunu.`

  Bir varmış bir yokmuş, evveli evvel zaman güneş doğar ne zaman ? Ay batar mı gecede ? yoksa gece doğar mı ? Bunu bilmek için tek çare var masal mı ? Masal masal matikas bağlasan . da duramaz. Bizim masal maçinde sebzelerin köşkünde, hayat hiç duramaz. Dursaydı zaten, bunu sorumlusu kimse olamaz. Püsküllü pırasanın seyahati başlıyor haydi bakalım çocuklar pırasa buna ne diyor ?
  Pırasalar ülkesinden yola çıkan püsküllü pırasa, uzaklara çok uzaklara gitmeye karar vermiş. Pırasalar ülkesinde yaşayan bütün pırasalarla kavga ettiği için artık oralarda durmak istemiyormuş. Hatta bavulunu alıp kapısını kilitlediği zaman bile onun yanına gelip, güle güle diyen olmamış. Püsküllü boynunu bükmüş canı sıkılmış. `Niye kimse beni sevmiyor ki,` diye ağlamış, sızlamış ama bunu kimselere belli etmemiş.``Tamam ben huysuzun biriyim ama onlar da bana hiç iyi davranmıyorlar ` diye söylenmiş. Gelen ilk pırasa otobüsüne binmiş, yolculuğa başlamış..
  Püsküllü pırasa bir iki saat yolculuktan sonra yolun sağında bir yerde domates tarlasını görünce, heyecanlanmış. Hemen otobüsü durdurup inmiş domates tarlasındaki domateslerle tanışayım bari artık onlarla birlikte yaşayayım demiş. Hem domatesleri oldum olası severmiş. Kırmızı kırmızı domateslerle kimbilir ne güzel anlaşırım diye düşünmüş durmuş ama domatesler bundan pek fazla hoşlanmamışlar doğrusu. Pırasanın domates tarlasında işi ne diye kapı dışarı etmişler onu. Bir anda tarlanın kenarında bulmuş kendini. Bavulunu bile zor kurtarmış ve üstü başı domates salçası gibi olmuş.
  Püsküllü pırasa o telaşla, gelen ilk otobüse atlamış ve kendine yerleşecek başka bir yer bulmaya çalışmış. Bir çilek tarlasına uğramış, çilekler yerde hemen toprağın üstünde yaşarlar ya, pırasanın upuzun boyuyla kendilerine gölge etmesinden hiç hoşlanmamışlar, heyecana kapılan pırasa yere düşünce 15-20 çileğinde ezilmesine sebep olmuş, buna kızan çilekler şahı onu çilek ordularıyla birlikte tarlalarından atmış.
  Püsküllü pırasa ordan kaçmaya çalışırken, kendini bir mısır tarlasında bulmuş. ` Oh be ezilecek, dökülecek bir şey yok, mısırlarla yaşar giderim burda, hem birbirimize de benziyoruz,` demiş ama hesap etmediği bir şey varmış, pırasanın boyu mısır tarlasındaki mısır bitkilerine göre bayağı kısa kalmış. Birkaç gün sonra onlar daha çok uzamışlar, pırasa güneş ışığından faydalanamaz hale gelmiş, zayıflamış halsizlik hissetmeye başlamış, mısırlarla vedalaşmış ve orada da yaşayamayacağını anlamış.
  Püsküllü, pırasalardan başka kimsenin yanında rahat edemeyeceğini anlamış. Bavulunu kaptığı gibi pırasaların yaşadığı tarlalara doğru yola çıkmış. Artık kimseyle kavga etmiyormuş, pırasaların arasında yaşamaktan çok mutluymuş.

  Pırasa masalını duydunuz mu daha önce,
  Masallar güzel biter, çocuklar dinleyince.
  Dinle bütün . masalları, öğren sonunda dersi,
  Masalları okumak, en güzel hayat dersi.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Püsküllü Pırasa`nın Seyehati

  Reklam  Pırasa sevmeyen çocuklara bu masalın etkisi olurmu bilmiyorum.İnanıyorum ki artı bir etkisi olacaktır. Çocukken bende pırasa sevmezdim ama şimdi severek yiyorum.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi