Cep'te Gizli Numaralara Son ..

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden Cep'te Gizli Numaralara Son .. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Cep'te Gizli Numaralara Son ..

  Reklam  Cep'te Gizli Numaralara Son ..

  Forum Alev
  Cep'te Gizli Numaralara Son ..


  Türkiye'nin üç GSM operatörü Telsim, Turkcell ve Avea, isteyen abonelerinin gizli numaralardan gelen aramaları ve reklam içerikli mesajları almamalarını sağlayacak altyapı çalışmalarında sona yaklaştı. Telekomünikasyon Kurumu'nun 2007 sonuna kadar süre verdiği şirketler, yılın ilk yarısında söz konusu hizmeti vermeye başlayabileceklerini bildirdi.

  Buna göre GSM operatörleri, isteyen abonelerinin gizli numaralardan gelen aramaları ve reklam içerikli mesajları almamalarını sağlayacak.

  Geçen yıl, CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Arslanoğlu, ‘cep telefonuyla yapılan rahatsız edici aramalarda hızla artış kaydedildiği' gerekçesiyle, Meclis'e bir soru önergesi vererek telefon sapıklarına karşı, yasal düzenleme yapılmasını talep etmişti.

  Telekomünikasyon Kurumu'da, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın talimatıyla, arayan numaranın, aranan telefonda gözükmesini engelleyen "Gizli numara" uygulamasının kaldırılması için çalışmaları başlatmıştı.

  Sistem nasıl işleyecek

  Sisteme göre, abone GSM operatörüne başvurarak numarası gizlenen cep telefonu kullanıcılarından gelen aramaların kendisine ulaşmasının engellenmesini isteyebilecek.

  Sistem yürürlüğe girdiğinde, GSM operatörleri bu hizmeti abonelerine duyurmakla yükümlü olacak. Şirketler söz konusu hizmet için vatandaşlardan ek bir ücret talep edemeyecek. Gizli numaralardan gelen aramaların kendisine ulaşmasını isteyen aboneler de, GSM operatöründen aramanın geldiği GSM numarası öğrenebilecek.

  Gerekli altyapının tamamlanmasıyla istenmeyen kısa mesajların aboneye ulaşması da engellenecek.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Cep'te Gizli Numaralara Son ..

  Reklam  gizli numara ile halen aranabiliyor yazı yazılalı 8 yıl olmuş ama o konuda bir kısıtlama söz konusu olmadı isteyen telefondan gizleyebiliyor ve arayabiliyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi