Görünmezlik pelerini üretildi

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden Görünmezlik pelerini üretildi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  nefertiti
  Usta Üye
  Reklam

  Görünmezlik pelerini üretildi

  Reklam  Görünmezlik pelerini üretildi

  Forum Alev
  Harry Potter ve Kaptan Kirk bilim dünyasıyla gurur duyabilir: Amerikan ve İngiliz araştırmacılardan oluşan bir ekip, 'görünmezlik pelerini'ni üretti.

  Şimdilik mükemmel görünmezlik sağlamasa da Duke Üniversitesi'nde yürütülen deneyde bilim insanları, bakır bir objeyi mikrodalga ışınları altında görünmez kılmayı başardı.

  Işık ve radar dalgaları gibi, mikrodalgalar da objeden yansıyarak onu görünür hale getiriyor ve gölge yaratıyor. Teflon, seramik, fiber kompozit maddelerle metalin harmanlanmasıyla elde edilen 'metamateryal' kullanılarak üretilen pelerin, objelerin mikrodalga ışınlarından gizlenmesini sağladı.

  Bir objenin mikrodalgadan saklanabilmesi, radardan da saklanabileceği anlamına geliyor. Bu, askeri teknoloji açısından da çok önemli bir buluş. Şimdi hedef, uygulamayı ışık dalgaları altında da gerçekleştirebilmek. 2. 2
  _Garez_
  Usta Üye
  Reklam  Vay canına.Ben bunu birtek Harry Potther da biliyordum. 3. 3
  dewawa222
  Üye
  bencede pek inandırıcı değil nefertiti keşke haberin kaynağını yazsaydın 4. 4
  nefertiti
  Usta Üye
  arkadaşlar haberi ben uydurmadım tabiki
  e-kolay haberin yalancısıyım

 5. 5
  dewawa222
  Üye
  nefertiti estafurullah öyle bişey demedikki sadece haber pek gerçekçi değildi yani doğa kanunlarına aykırı neyse haberin kaynağını açıkladığın iyi oldu

 6. 6
  mbaybo3
  Yeni Üye
  bu dunyada ınsanoglunun yaratamayacagı sey yok cunku bu aklı allah verdı bıze ve ızınde verıyo bıseyı yapma
  mıza hersey olabılır kısaca

 7. 7
  isukran
  Üye
  Bir ara Videosonu izlemistim neredeunuttum ama dorgru.

 8. 8
  Osmanlibatu
  Yeni Üye
  Arkadaşlar bu haberi ben Bilim Ve Teknik'te okumuştum. Kesinlikle doğrudur. Kaynağını araştırabiliriz....

 9. 9
  Mr. Myth
  Aktifleşmemiş Üye
  yok arkadaşlar bende bir bilim dergisinde okudum haber kesinlikle son derece doğrudur.orada nasıl yapıldığıda anlatılıordu ama mağlum bilimsel bişiler yazıodu hiç bişi anlamamıstım ben ama yine diorum haber doğrudur.

 10. 10
  Mr. Myth
  Aktifleşmemiş Üye
  inanmayanlar buyrun burdan http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=202052
  inceleyin bakalım hadi yine inanmayın;)

 11. 11
  Mr. Myth
  Aktifleşmemiş Üye

  --->: 'Görünmezlik pelerini' üretildi

  Reklam  Gerçek görünmezlik pelerini yetişebileceğimiz yakınlıkta diyor bilim adamları.
  CHICAGO (AFP) -
  by Mira Oberman Fri Apr 6, 12:29 AM ET
  Harry Potter hayranları not edin: Bilim adamları nihayet bir uygulanabilir görünmezlik pelerin tasarımı ürettiler.
  Fizikçiler gecen yıl nihayet ışığı objelerin etrafından dolaştıran matematik denklemleri ürettiler.
  Indiana’daki Purdue Üniversitesi’ndeki bir grup mühendis bu hesapları, yakınlarda bir gün uçak kadar büyüklükteki objeleri görünmez kılacak oldukça basit bir aygıt tasarlamakta kullandılar.
  Aygıtın resmi sağ tarafta ama siz göremiyorsunuz. (BLY)
  Tasarım sac fırçası seklinde bir koni üzerine yerleştirilmiş, ışığın pelerinin (veya görünmez yapılacak cismin) etrafından bükülmesini sağlayan mini metal iğnelerden oluşuyor. Bu pelerinin içinde kalan her şeyi görünmez yapar çünkü artık ışık pelerinden yansımayacak.
  “Kurgu gibi göründüğünün farkındayım fakat fizik kuralları ile tam uyum içinde” diyor araştırmacı Purdue Universitesi elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü Vladimir Shalaev.
  İdeal olarak, gerçekleştirebilirsek bu aynen Harry Potter’in görünmezlik pelerini gibi çalışacak.” diyor. “Fazla ağır olmayacak çünkü içinde pek az metal olacak”.
  Teorik örnek tasarım bu ayki Nature Protonics dergisinde yayınlanacak. Shalaev aygıtı inşa etmek için fona ihtiyacı olduğunu ve iki üç yıl içerisinde bir çalışan prototip üretebileceğini söylüyor.
  En önemli sınırlayıcı mevcut tasarımın ancak belirli bir dalga boyundaki ışığı eğebilmesi yani görünebilir tayfın tüm frekansları ile ayni anda çalışmaması.
  “Görülebilir ışığın bütün renkleri ile ayni anda çalışabilecek (her birinin cisimden yansımasını engelleyecek) bir tasarım yaratmak büyük bir teknik meydan okuma olacak ama mümkün olduğuna inanıyoruz” diyor Shalaev, “prensipte mümkün”.
  Tek bir frekansı dahi engellemek yararlı uygulamalar doğurabilir diyor Shalaev.
  Pelerin askerleri tek dalga boyu kullanan gece görüşü gözlüklerinden koruyabilir. Ayni zamanda objeleri askeriye tarafından hedefi aydınlatmak için kullanılan “lazer belirleyicileri” nden koruyabilir.
  Diğer araştırmacılar, objeleri görünür ışığınkinden çok yüksek dalga boyundaki, mikrodalga ışık spektrumundan saklayabilmeyi başardılar.
  Yeni tasarım her büyüklükteki cismi insanların görebileceği ışıktan saklayabilen ilk tasarım.
  Bu koni etrafında kırılma indeksini değiştirerek çalışıyor.
  Her maddenin , ışığın materyalden materyale geçerken nasıl eğildiği ve yavaşladığını belirleyen bir kırılma indeksi vardır. Bu genellikle bir bardak suyun içerisine konulan bir çubuğun dışardan eğilmiş gözükmesi şeklinde tezahür eden sudaki-eğilmiş-çubuk-etkisi olarak ifade edilir.
  Tipik olarak tabii materyallerin ışık kırma indeksi birden büyüktür. Fakat koni içerisine yerleştirilmiş çok küçük iğneler tedrici olarak bunu pelerinin iç yüzeyinde sıfırdan diş yüzeyinde 1 olarak değiştirir. Bu da ışığı pelerin giydirilmiş (görünmez yapılmak istenen) objenin etrafında dolaştırır veya eğer.
  Mikroskobik iğneler yapma teknolojisi nanoteknoloji aygıtları yapmada kullanılmaktadır. Teorik tasarımdaki iğneler 10 nanometreye kadar genişlikte yüzlerce nanometreye kadar uzunluktadır. (1 nanometre= 1/1 milyar metre).
  Bir nanometre kabaca yan yana 20 hidrojen atomu büyüklüğündedir...


  Buda benim anlayamadığım bilimsel açıklama...:D

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi