Kemik İliği - Birincil Lenfoid Organlar Nelerdir

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Kemik İliği - Birincil Lenfoid Organlar Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Kemik İliği - Birincil Lenfoid Organlar Nelerdir

  Reklam  Kemik İliği - Birincil Lenfoid Organlar Nelerdir

  Forum Alev
  Kemik İliği - Birincil Lenfoid Organlar Nelerdir


  Birincil lenfoid organlar

  Lenfoid organları gösteren bir çizim.

  Birincil lenfoid organlar ya da merkezi (santral) veya primer lenfoid organlar, bağışıklık sisteminde lenfositlerin üretim ve olgunlaştırma işlerinin yapıldığı vücut organlarıdır.

  Bunlar;

  * Kemik iliği
  * Timüs bezi
  * Fabrikus kesesidir.
  Kemik iliği

  Vücut ağırlığının %6'sını oluşturan kemik iliğinin kırmızı bölgesinde tüm kan hücreleri üretilmektedir. Kemik iliğinden kök hücreler, bağışıklık sisteminde rol oynayan lenfositlerin öncüleri burada yapılır ve olgunlaştırılmak üzere diğer lenfoid organlarına giderler.
  Timüs

  Kemik iliğinde üretilen öncü lenfositlerin olgunlaşmak üzere geldikleri organdır. Göğüs kemiğinin arkasında bulunur. Lenfositler burada timüsün kabuk kısmından medulla denilen iç kısmına doğru geçerlerken sınava tabi tutulurlar, medullaya geçebilen lenfositler olgun T lenfositler olarak vücuda bırakılırlar. Olgun lenfositler kan dolaşımıyla ikincil lenfoid organlara giderler.
  Fabrikus kesesi

  Kanatlı hayvanlarda vücudun kalınbağırsağın anüs kısmında bulunan bir organdır. Bu organda da Kİ'den gelen öncü lenfositler olgunlaştırılır ve olgun B lenfosit halinde kana verilir. Memelilerde B-lenfosit olgunlaştırılması kemik iliğinde yapılır.

  Lenfoid organlar birincil ve ikincil lenfoid organlar olarak iki grup halinde incelenseler de birbirleriyle sürekli ilişki halindedirler.


  alıntıdır : main-board
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Kemik İliği - Birincil Lenfoid Organlar Nelerdir

  Reklam  Kemik iliği kanseri yani lenf kanseri yaygın bir şekilde artış gösteriyor.Sebepleri tam olarak bilinmemekle beraber erken tanı her zaman hayat kurtarıyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi