Yemleme Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden Yemleme Nedir? Nasıl Yapılmalıdır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Yemleme Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

  Reklam  Yemleme Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

  Forum Alev
  YEMLEME NEDiR ?

  Yemleme avlanacak balığı oyalandığı , ya da geçit yaptığı yerde biraraya toplamak ve aynı yemi oltada kullanarak avın bereketini artırmak için yapılan bir işlemdir.

  1- Balik kafalari ezildikten sonra , goroslardan cikarilan ciger ve bagirsaklar da eklenerek bir ipe dizilir. Bu dizi , tas baglanarak secilen av mahaline birakilir. Kan ve organ pihtilarina gelen baliklar taze yemle yemlenen oltaya daha istahli vururlar . Kefal avinda basariyla uygulanir.
  2- Balik cigeri, barsaklari ve ezilmis bayat baliklardan yapilan bulamac , birkac yerinden delinmis bir torbaya doldurularak, baglananan bir tas araciligiyla deniz dibine indirilir. Bu torba bagli oldugu ipin yardimiyla yer degistirilerek , icindeki bulamacin deliklerden disariya sizmasi saglanir . Baliklar kokuya toplandikca oltadaki yemli igneye vurma sansi da o oranda artar. Lahos, orfoz, mercan, levrek, akya, vb. Baliklarin avciliginda yararli bir usuldur.
  3- Mideler ezilerek, kumla hamur haline getirlir. Gunduz veya gece bu hamurdan serpilen yerlerde verimli avcilik yapilir. Bu yontem karagoz ve mercan gibi baliklarin avinda gecerlidir.
  4- Hamurla yapilan yemlemede de av icin hazirlanan hamurdan kucuk parcalarin av yerine atilmasi usuldendir. Bu parcalari yemeye toplanan baliklar yemli olta ignesini de hic yadirgamadan yutarlar. Denizde , karagoz, tatli sularda sazan avinda bu sekilde verimli avcilik saglanir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Yemleme Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

  Reklam  Balık tutmadan önce balıkların o bölgeye toplanmalarını sağlamak amacı ile oralara yem parçalarını atmak ve balıkların bu koku ve ete gelmelerini sağlamak anlamına gelmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi