+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden Hareketli makinalar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Hasan
  Özel Üye


  Hareketli makinalar

  Hareketli makinalar Forum Alev
  Hareketli makinalar

  Ülkemizde tamamen yanlış bilinen, daha doğrusu hiç bilinmeyen makinelerdir.. Bunların temel özelliği, misinanın makaranın üzerine, makaranın dönüşü ile sarılmasıdır.. Bir kaç alt türleri vardır, ama en üst seviyede ikiye ayrılırlar:
  1. Pin centered/trotting reels: Nokta merkezli makaralar.. Bunlar bildiğimiz bir makaradır, esprisi çaplarının büyük olmasıyla son derece hızla sarabiliyor olmanızdır.. Ama bu kadarla da kalmaz.. Bunlarla çok dengeli atışlar yapabilir, fly veya kaşık vs.nizi çok hassas idare edebilirsiniz.. Orta boy balıklarla derelerde, göllerde filan uğraşmak için idealdirler.. Kaliteli modelleri uzak atış içinde kullanılabilir..
  2. Çıkrıklar : Bir makara ve onun hareketlerini geliştirmek üzere etrafına eklenmiş dişliler, fren, misina kılavuzu vs. gibi aksamdan oluşan makinalardır.. Temelde iki gruba ayrılırlar:
  Baitcaster : Yematar.. Bu çıkrıklar küçüktür, makul miktarda misina alırlar ve gündelik av faaliyetleri için ideal özellikler sunarlar.. Bilhassa uzak atışlar için vazgeçilmezdirler.. Ama büyük bir sorunları vardır: Kullanımları zordur.. Kullanımını kolaylaştırmak için, fren, levelwinder vs. gibi çeşitli ekler yapılır.. Diğer yandan bu çıkrıkların fly, kaşık gibi hafif yemlerle kullanımı pratikte imkansızdır.. Takımın toplam ağırlığı 20 gr ve üstü ise, o zaman kullanılmaları bir anlam taşır..
  Uzak atış yaparken, ilk atış kuvveti makarayı harekete geçirir. Bu sayede atışın devamında misina kendiliğinden makaradan boşalır ve takım misina boşaltmak için ek güç harcamaz. Böylece çok çok uzak atışlar kolayca yapılabilir.. Fakat, ilk andaki yüksek hız nedeniyle makara misinayı havadaki gidişinden daha hızlı boşaltır.. Boşalan misinada geriye doğru tekrar makaraya sarılmaya başlar.. Sarım genelde düzgün olmaz, misina karışır gider.. Bunu önlemek için atıcı makarayı parmağıyla frenler.. Bazı atış videolarında, atışı yapanın makaraya eğilip dikkatle baktığını görürsünüz.. İşte misinanın boşluk vermesini öyle dikkatle takip etmeniz gerekir..
  Bu sorunu gidermek üzere, çıkrıklara çeşitli fren tertibatları eklenir. Bunlar makarayı frenleyerek atışa yardımcı olurlar.. Ama kesin bir çözüm değildirler.. Manyetik, santrifüj vs. fren tertibatları gibi, elektronik frenlerde mevcuttur.. Ama her durumda, makinanın freninin uğraşıp ayarlamanız veya kendinizi o frene adapte emeniz gerekecektir. Bu sürecin sonunda ise, makine sizin atış ve kullanım kabiliyetinizi iki misline çıkaracaktır..
  Bazı baitcaster çeşitleri, misinaya kılavuzluk ederek daha düzgün sarılmasını sağlayan “levelwinder” denen bir aparata sahiptir.

  Bu aparat düzgün kullanılmazsa atışta kötü etki yaratır ama, genel kullanımda kuş gözü oluşmasını vs. bir hayli engeller.. Bu da makul mesafeli atışların daha kolay yapılabilmesii sağlar.. Levelwind olmadan aynı makina ile daha uzak atış mümkün olabilir, fakat bu atışı siz yapabilir misiniz, bu ayrı bir soru olur..
  Multiplier: Ülkemizde çıkrık denince bilinen şey budur.. Bunlar, iri makaralı, bolca misina alabilen çıkrıklardır.. Açık denizde büyük balıkların ardında gezenlerin tercihidirler. Kaldı ki, başka bir tercihte pek yoktur..  ..


 2. Alev
  Özel Üye

  Hareketli makinalar Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
hareketli makinalar,  hareketli makine ile ilgili sorular
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi