"Z" HarFi iLe BaşLayan AtasözLeri ve AnLamLArı

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözleri Bölümünden "Z" HarFi iLe BaşLayan AtasözLeri ve AnLamLArı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye
  Reklam

  "Z" HarFi iLe BaşLayan AtasözLeri ve AnLamLArı

  Reklam  "Z" HarFi iLe BaşLayan AtasözLeri ve AnLamLArı

  Forum Alev
  Zahirenin ambarı sabanın ucundadır.
  Hangi iş olursa olsun, olumlu sonuç açısından mutlaka yeterli bir emeği, özenli bir çalışmayı gerekli kılar. Sözgelimi bir çiftçinin bol ürün alabilmesi için toprağını en iyi şekilde sürmesi, işlemesi ve çok çalışması gerekir.

  Zahmetsiz rahmet olmaz.
  Sıkıntı çekmeden, güçlüklere göğsü germeden, yorulup emek vermeden, uğraşıp didişmeden, kimi masraflara da girmeden olumlu, güzel, hoş bir sonuç elde etmek mümkün değildir. Unutmayalım ki, Yüce Allah, çalışanları sever; onlara rahmet eder.

  Zararın neresinden dönülse kârdır.
  Zarar, bir şeyin ya da bir olayın yol açtığı çıkar kaybı veya kötü sonuçtur. Eğer zarar-ziyan devam ediyor ve önü alınamıyorsa, yapılan işi hemen kesmekle daha fazla zarardan kurtulmuş, zarardan kurtulmakla da kâr etmiş olursunuz.

  Zengin arabasını dağdan aşırır, züğürt düz ovada yolunu şaşırır.
  Zengin, varlıklı kişi para ve mal gücüyle pek çok güçlüğü yenip aşar. Yoksul ise, parasızlık ve imkânsızlık yüzünden en kolay işleri bile başaramaz; en ufak engel karşısında bile şaşırıp kalır.

  Zenginin malı, züğürdün çenesi yorar.
  Yoksul, züğürt kimseler çoklukla birinin zenginliğinden, malından ve parasından, kazancından, hatta yiyip içmesinden, gezip tozmasından söz ederler. Oysa böylesi bir konuşma son derece gereksiz ve yersizdir; ayrıca ellerine bir şey geçmediği gibi dedikoduya da bulaşmış ve yanlış bir iş yapmış olurlar.

  Zırva tevil götürmez.
  Saçma sapan, boş, anlamsız olan bir düşünceyi açıklamaya, yorumlamaya, savunmaya ve haklı göstermeye kalkışmak son derece yanlıştır.

  Zora dağlar dayanmaz.
  Gücü, kuvveti elinde bulunduran ve zor kullanan kimseler pek çok kimseye boyun eğdirirler; öyle ki büyük güçleri bile yener, istediklerini yaptırırlar.

  Zor kapıdan girerse, şeriat bacadan çıkar.
  Zorbaların, zalimlerin bulundukları yerde baskı, zulüm ve haksızlık hüküm sürer. Dolayısıyla böyle bir yerde Yüce Allah`ın buyrukları çiğnenmiş, ortadan kaldırılmış demektir.

  Zorla güzellik olmaz.
  İnsanların yapıları bir değildir. Bu bakımdan beğenme, hoşlanma duyguları da farklı farklıdır. Dolayısıyla bir kişiye beğenmediği bir şeyi zorla beğendirmeye çalışmak yanlış bir yola girmek demektir.

  Zor oyunu bozar.
  1. Zor kullanılarak işlemekte olan bir düzen bozulup durdurulabilir ya da istenen yöne çevrilebilir. 2. Bir oyun veya hile, güç kullanılarak kestirme yoldan boşa çıkarılabilir, işlemez kılınabilir.

  Zurnada peşrev olmaz (ne çıkarsa bahtına).
  Rast gele yapılan plânsız, programsız işlerde yöntem, kural aranmaz; işin sonucu da kestirilemez.

  Züğürtlük zâdeliği bozar.
  Zengin, varlıklı ve soylu kimseler yoksullaşıp parasız pulsuz kalınca zamanla soyluluklarını da yitirirler
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: "Z" HarFi iLe BaşLayan AtasözLeri ve AnLamLArı

  Reklam  böyle atasözü biraz fazla olmuş atalarımız uzatmış biraz Zorbaların, zalimlerin bulundukları yerde baskı, zulüm ve haksızlık hüküm sürer. Dolayısıyla böyle bir yerde Yüce Allah`ın buyrukları çiğnenmiş, ortadan kaldırılmış demektir anlamlı ama uzun+ Yorum Gönder
z harfi ile başlayan atasözleri ve anlamları,  zy harfi ile başlayan atasözleri ve anlamları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi